Русия: 300 хиляди войници в проява на сила, която включва общи маневри с китайската армия

Руски и китайски военни. Снимка: ТАСС

Русия започна днес край границата с Китай своите най-големи военни учения след разпадането на Съветския съюз, като мобилизира 300 хиляди войници в проява на сила, която ще включва общи маневри с китайската армия.

Китай и Русия са правили и преди общи военни учения, но не в такъв размер, а маневрите „Восток-2018“ (Изток-2018) са както сигнал за по-близки военни връзки, така и напомняне към Пекин, че Москва е в състояние и готовност да защити слабо населените си източни територии.

„Восток-2018“ стават при засилено напрежение между Запада и Русия. НАТО заяви, че ще наблюдава отблизо ученията, както и САЩ, които имат силно военно присъствие в Азиатско-Тихоокеанския регион. Министерството на отбраната на Русия разпространи във вторник снимки на движещи се колони танкове, бронетранспортьори и бойни кораби, както и на излитащи бойни хеликоптери и изтребители. На един клип се вижда как морски пехотинци от руския Северен флот и моторизираната Арктическа бригада дебаркират от голям десантен кораб на безлюден бряг срещу Аляска.

Тези действия са част от първия етап от маневрите, които ще продължат до 17 септември, съобщи министерството в изявление. Те включват още разгръщане на допълнителни военни части из Далечния изток и на бойни кораби от Северния и Тихоокеански флот. Основната цел е да се провери готовността на военните да придвижват сухопътни сили на големи разстояния, да се провери доколко тясно могат да си съдействат пехотата и военноморските сили и да се прецизират процедурите за командване и контрол. На следващите етапи ще се репетират отбранителни и нападателни сценарии.

Този месец Русия извърши големи военноморски учения в източно Средиземно море. Освен това нейни самолети подновиха бомбардировките по сирийската провинция Идлиб, последният голям анклав на бунтовниците, сражаващи се срещу съюзника им Башар ал Асад.

ПО-ТЕСНИ КИТАЙСКО-РУСКИ ВРЪЗКИ

Местоположението на главния полигон за „Восток-2018“, на 5000 км източно от Москва, означава, че маневрите вероятно ще бъдат следени внимателно от Япония, Северна и Южна Корея, както и от Китай и Монголия., чиито армии ще се включат в ученията по-късно тази седмица. Анализатори казват, че Москва е трябвало да покани китайски и монголски военни предвид близостта на военните игри до техните граници и защото мащабът им би бил възприет от съседните страни като заплаха, ако те бъдат изключени от маневрите.

Ученията – с участието на над 1000 бойни самолета, два руски бойни флота, до 36 хиляди танка и бронетранспортьора и всички руски въздушнопреносими части – започнаха, докато президентът Владимир Путин разговаряше във Владивосток с китайския президент Си Цзинпин. Отношенията между Москва и Путин отдавна са белязани от взаимна предпазливост, а руски националисти предупреждават за засилване на китайското влияние в богатия на полезни изкопаеми руски Далечен изток.

Но Русия се обърна на изток към Китай, след като Западът я санкционира заради анексията на Крим през 2014 г. Оттогава търговските връзки между Русия и Китай, които споделят граница с дължина 4200 км, процъфтяват.

Русия излъчи кадри как някои от 24-те хеликоптера и 6-те изтребителя от китайските ВВС кацат на руски военни бази за ученията. Пекин съобщи, че 3200 военнослужещи от Народноосвободителната армия (НОА) ще се включат в маневрите. Официалният армейски вестник писа днес, че маневрите имат за цел да поддържат регионалния мир, не са насочени срещу трета страна и нямат „нищо общо с положението в региона“. „Китайските офицери и войници, които участват в ученията, ще покажат своята решителност и способност с практически действия да укрепват регионалния мир и стабилност“, заяви вестникът.

Някои експерти гледат на военните игри като послание към Вашингтон, с който Москва и Пекин са в обтегнати отношения. „С ученията „Восток-2018″ Русия изпраща сигнал, че възприема САЩ като потенциален враг и Китай като потенциален съюзник“, пише Дмитрий Тренин, бивш полковник от руската армия, сега директор на Московския център за анализи „Карнеги“. „С изпращането на части от НОА да се обучават с руснаци Китай сигнализира, че натискът на САЩ го тласка към по-тясно военно сътрудничество с Москва“, твърди Тренин.

На въпрос дали е обезпокоен от евентуален военен съюз между Русия и Китай в бъдеще, министърът на отбраната на САЩ Джим Матис каза, че не смята, че двете страни ще се съюзят дългосрочно. „Мисля, че държавите действат според интереса си. Виждам малко неща в далечно бъдеще, които да съюзят Русия и Китай“, каза Матис пред репортери във Вашингтон.

Очаква се Путин, който е главнокомандващ на въоръжените сили, да наблюдава ученията тази седмица заедно с министъра на отбраната Сергей Шойгу, който ги надзирава. Шойгу е казал, че това са най-големите военни учения след съветските маневри „Запад-81“ през 1981 г.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.