Във Фейсбук мощно се рекламират измамни сайтове за обувки, дрехи, фотоапарати. Ето някои от тях
Как да ги разпознаваме?
Фейсбук е пълен предколедно с реклами на измамни сайтове за дрехи, обувки, фотоапарати (по-долу списък от няколко такива сайта).
Познават се по това, че предлагат ненормални намаления по 80-90%. Примерно обувки за 160 евро, намалени на 23. Или от 200 на 30 евро. Фотоапарати „Canon“, намалени от 1500-2000 евро на 50-60.
Сайтовете са регистрирани в края на октомври, началото на ноември, някои съществуват само по 3-4 седмици. Фирмата, който прибира парите е някъде в Сингапур и др. в Азия. Поръчалият не получава нищо в указания срок. Измамниците разчитат, че не всеки ще реагира навреме да поиска от банката да се анулира транзакцията и въобще не е ясно дали е възможно измаменият да си възстанови парите.
Ето някои от най-натрапчиво рекламираните измамни сайтове:
За обувки и дрехи със скъпата марка Timberland:
https://www.timberlandushops.com/
https://www.timberlandukshops.com/
https://www.timberlandestores.com/
https://www.timberlandeushops.com/
https://www.timberlandeshoes.com/
За фотоапарати:
https://www.cameraushops.com/
https://www.cameraeastore.com/
Предлага фотоапарати намалени приблизително от 1500 евро на 60-70. Всякакви подобни наименования на домейн трябва да се проверяват при съмнително големи намаления. Има и други сайтове с подобни наименования, потребителят трябва да ги проверява.
За обувки и спортна екипировка с марка Salomon
https://www.salomoneshops.com/
https://www.salomoneustore.com/
За обувки и др. с марка Ecco:
https://www.eccoesale.com/
https://www.eccoeonline.com/
Тези сайтове са рекламирани мощно във Фейсбук преди и след Черния петък, и в момента преди Коледа.
Проверка показва, че домейните им са регистрирани сега в края на октомври и началото на ноември за срок от 1 година. Но някои вече са закрити само след 3 седмици съществуване.
Според експерти, това е типично за измамни сайтове, които се появяват преди Черния петък. Поръчките са с дълъг срок на безплатна доставка – 2 седмици и повече, така че потребителят да не реагира веднага да иска възстановяване на сумата по кредитната си карта, с която е платил.
Фирмите, на които е платено вероятно също изчезват в кратък срок. Една от измамните фирми се казва HANHAI-EC SINGAPORE SG, за която потребители вече са се убедили, че продава, но не доставя нищо. Всеки може да си направи справка в банката на кого е платил с поръчката с кредитната си карта.
Всеки може сам да провери и кога е регистриран един сайт през сайтовете Who is, където пише дата на регистрация, име на регистрант и срок на регистрация. Ето един сайт за проверка: centralops.net/co/
Според новите изисквания на ЕС за лични данни, тази информация за регистранта вече няма да се предоставя, освен датата и срока.
Оцеляването на потребителя в измамния интернет пазар е на принципа „Кьорав карти не играе”.
Ето друг сайт, който проверява сайтове и съветва дали са измамни:
scamadviser.com
В него освен дата на регистрация и някаква информация, ако има такава за по-стари сайтове, за всеки има и коментари на потребители.