Тръмп изтегля американските войски от Сирия: ще последва ли и Афганистан?

Американски морски пехотинци в Сирия. Снимка: от тв екрана

Обратно на съветите на мнозина от собственото си правителство президентът Доналд Тръмп изтегля американските войски от Сирия. Възможно ли е скоро да последва изтегляне и от Афганистан?

Тръмп заяви, че инстинктът му диктува да напусне Афганистан като загубена кауза, но по-наскоро намекна, че желае да остане там, за да потърси мир с талибаните. Неочакваното затваряне на сирийската страница повдигна въпроса дали бойни партньори като Ирак и Афганистан трябва да се чувстват уверени, че той няма да изостави и тях.

„При положение, че е склонен да напусне Сирия, опасявам се, че ще последва и Афганистан“, заяви в интервю Дженифър Кафарела, директор в Института за изследване на войната.

Съединените щати воюват в Афганистан от 17 години и все още разполагат там с 15 000 войници, които помагат на правителствените сили в борбата срещу талибаните. Близо петте хиляди американски войници в Ирак обучават и съветват иракските сили за сигурност в рамките на продължаващия им конфликт с „Ислямска държава“, в който САЩ се намесиха през 2014 г., след като „Ислямска държава“ навлезе в Ирак от Сирия.

Още преди други служители да потвърдят решението за изтегляне Тръмп написа в Туитър: „Победихме „Ислямска държава“ в Сирия, което за мен беше единствената причина да присъстваме там по време на президентството на Тръмп“. Аспектът, на който Тръмп не обърна внимание, е дали екстремистите или някой друг няма да запълни вакуума в сигурността, създаден от изтеглянето на САЩ, като се прегрупират и се превърнат в нова заплаха.

Правителството заяви, че възнамерява да продължи борбата срещу екстремистите от „Ислямска държава“ в световен мащаб и че може да се завърне в Сирия, ако е необходимо. Въпреки това критиците зададоха редица въпроси за последиците от решението на Тръмп, включително и дали то създава възможност за турските сили да атакуват сирийските кюрди, които са съюзници на САЩ.

Кори Шаки, заместник генерален директор на Международния институт за стратегически изследвания, написа вчера в уебсайта Atlantic.com, че решението за Сирия най-вероятно ще разтревожи всички съюзници, които разчитат на американските гаранции в сферата на сигурността.

„Правителствата на Ирак и Афганистан сигурно са доста притеснени. След като Сирия може да бъде отписана толкова лесно, а битката своеволно обявена за спечелена, то какъв е аргументът за продължаване на подкрепата за Ирак, където „Ислямска държава“ е още по-разгромена? Щом Тръмп е толкова слабо заинтересуван от укрепването на сигурността и подпомагането на управлението в Сирия, то как афганистанците могат да са сигурни, че той няма да вземе същото решение и за тях, като се има предвид, че сраженията в Афганистан са по-скъпи, а напредъкът не е толкова видим?“.

Тези и други въпроси във връзка с решението на Тръмп и неговите по-широки последици си зададоха и мнозина конгресмени. Сенаторът демократ от Роуд Айлънд Джак Рийд разкритикува решението, което според него е предателство спрямо сирийските кюрди.

„Сега президентът изглежда склонен да предаде доверието им и да ги изостави на опасността от един потенциално кървав конфликт с Турция. Това решение също така значително увеличава рисковете в сферата на сигурността за ключовите ни партньори в региона Израел, Ирак и Йордания“, изтъкна Рийд.

Тръмп настояваше за изтегляне от Сирия още като кандидат за президент през 2016 г. и на няколко пъти повтори тази си позиция, след като встъпи в длъжност. Въпреки това решението изглежда изненада мнозина в правителството. Служители на Пентагона не са съобщили никакви детайли за времето и темпото на изтеглянето, нито могат да намерят връзка между решението на Тръмп и многобройните изказвания на министъра на отбраната Джим Матис, че е важно САЩ да останат в Сирия, за да гарантират стабилността.

Сенаторът републиканец от Южна Каролина Линдзи Греъм, който обикновено подкрепя Тръмп, заяви, че е „потресен“ от решението и го нарече „потенциална катастрофа“. Според Греъм „от това най-много ще спечелят „Ислямска държава“ и Иран“.

Сенаторът републиканец от Флорида Марко Рубио каза, че изтеглянето ще бъде „голяма грешка с по-широки последици“ отвъд борбата срещу „Ислямска държава“. Рубио нарече решението „още един пример, че Съединените щати не са надежден партньор“.

Беше само миналата седмица, когато специалният пратеник на САЩ за коалицията срещу „Ислямска държава“ Брет Макгърк заяви, че американските войски ще останат в Сирия и след като екстремистите от „Ислямска държава“ бъдат изтласкани от укрепленията си.

„Трябва да отбележа, че американци ще останат на място след физическия разгром на халифата, докато не създадем гаранции, че загубата му е дълготрайна. Никой не обявява мисията за изпълнена. Физическата победа срещу халифата е част от една доста по-дългосрочна кампания“, каза Макгърк пред журналисти на 11 декември.

А преди две седмици председателят на Съвета на началник щабовете генерал Джоузеф Дънфорд отбеляза, че на САЩ им е нужно още доста време да обучат местните сирийски сили с цел да бъде предотвратено завръщането на „Ислямска държава“ и да бъде стабилизирана страната. Дънфорд посочи, че са необходими между 35 000 и 40 000 местни бойци в Североизточна Сирия, за да бъде съхранена сигурността в дългосрочен план, но само около 20 процента от тях са преминали обучение.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.