Германия: Възрастните избиратели спират крайната десница
Внушителният резултат на крайната десница на местните избори в бивша Източна Германия подчерта ерозията на традиционните германски партии, спечелили с малка разлика и благодарение на верните си възрастни привърженици.
„По-възрастните избиратели припознават традиционните партии“ посочи вчера в електронното си издание списание „Шпигел“, като отбеляза значителния вот на гласоподавателите над 60 години за консерваторите на Ангела Меркел в Саксония и съюзника й в правителството – Германската социалдемократическа партия (ГСДП) в Бранденбург, провинцията около Берлин.
От друга страна, резултатите на двата вота в неделя в тези две провинции показва, че по-голямата част от избирателите между 30 и 59 години са гласували в подкрепа на антиимигрантската партия Алтернатива за Германия (АзГ).
Младата политическа формация, създадена през 2013 г., засегна чувствителна струна с кампанията си, озаглавена „Да завършим Обединението!“ във все още икономически изоставащите региони, където е доста разпространено усещането за граждани втора категория.
Изглежда, че трийсет години след падането на Берлинската стена цяло едно поколение, което не знае нищо за комунистическия режим в Източна Германия, нито е преживяло болезнения период на Обединението и колапса на своята промишленост, въпреки това е изкушено от АзГ, изразява учудване „Шпигел“.
При положение, че мнозинството от избирателите под 29 години гласуваха за АзГ в Саксония, както и в Бранденбург, тя стана втората предпочитана от тях партия след Зелените, показват резултатите на избирателната комисия.
„Така че не беловласите старци помогнаха на партията (на крайната десница) да предизвика сътресение в политическия пейзаж на Изток. Затова трябва да се страхуваме за бъдещето на демокрацията“, отбелязва берлинският вестник „Тагесшпигел“ в редакционна статия.
Огромно предизвикателство
Както на парламентарните избори през 2017 г., когато за първи път избирателите над 60-годишна възраст станаха най-важната група гласоподаватели, вотовете в неделя „недвусмислено напомниха“, че популярните партии, както все още наричат Християндемократическия съюз (ХДС) и ГСДП „в голяма част на Германия по същество са се превърнали в партии на миналото“, посочва за АФП политологът Михаел Брьонинг от фондация „Фридрих Еберт“. „За политическите партии, които мислят за бъдещето, това е огромно предизвикателство“, смята той.
Председателката на ХДС Анегрет Крамп-Каренбауер обеща вчера да удвои усилията за модернизиране на профила на партията си. „Това, което се случи в неделя, е сигнал за ХДС да продължи с обновлението си“, отбеляза тя, като постави акцента върху опазването на околната среда и цифровизацията.
Както и останалите традиционни партии тя изключи варианта за съвместна работа с АзГ. В интервю за обществената телевизия на въпрос дали може да изключи също една четвърт от избирателите, тя отговори: „Да, можем!“
Вероятно партиите няма да съставят тристранни правителствени коалиции, за който се водеха напрегнати преговори между понякога твърде различни като идеология формации, както между ХДС и Зелените в Саксония.
АзГ, от своя страна, засили призивите си към консерваторите. Пред медиите в Берлин съпредседателят й Александер Гауланд също декларира „твърда увереност“ за формиране „в средносрочен план на буржоазно и консервативно мнозинство“, от което според него партията му отсега нататък е част.
Партията на крайната десница почти утрои резултата си в Саксония и на практика го удвои в Бранденбург, като стана втора политическа сила в двете провинции. Това е резултат, който според Гауланд „не ни позволява за дълго да останем по един или друг начин извън играта“.
БТА