През XVII- XVIII век в Щатите са пиели повече, отколкото днес. Алкохолът бил като лекарство
Сега там трудно се купува алкохол, до 21 години е забранено
Ранните преселници в Америка ще бъдат шокирани , ако видят отнякъде колко по-малко се пие сега в Щатите, а колко повече видове алкохол има, по-достъпен, по-качествен и относително по-евтин.
Между 1600 г. и 1800 г. в Северна Америка са пиели не само за развлечение и удоволствие, а са приемали алкохола и като чудотворно лекарство, което може да лекува болести, да дава сила на слабите и да оживява старите. Тогава нищо не се е знаело още за вреди от алкохола и е било нещо обичайно денят да започва с концентрат или друг алкохол за събуждане, както днес се използва кафето. Което води след себе си до здраво пиене през целия ден и след това често вечерта завършва в кръчма.
Част от причините за сериозната консумация на алкохол в миналото е, че водата често не е била добра за пиене и хората са пиели бира и вино вместо нея. Тази традиция е пренесена от Европа, където са разбрали, че виното е било спасение от чумата, която се разпространява от замърсена вода. А пиенето на бира носи по-малко рискове от зарази, отколкото пиенето на вода.
По онова време един от малкото лекари, които развивали теорията, че алкохолизмът е болест и алкохолът вреди бил д-р Бенджамин Ръш, но никой не му обръщал внимание.
През 1790 г., според запазени в архивите данни на федералното правителство, американецът над 15-годишна възраст средно е пиел годишно по:
34 галона (129 литра) бира и сайдер
5 галона (19 литра) уиски или друг концентрат
1 галон (4 литра) вино
Днес, по данни за 2010 г., средният американец над 21 година пие годишно:
Около 21 галона (80 литра) бира
1.5 галона (6 литра) концентрати
2 галона (8 литра) вино
Днес в Щатите има доста ограничения за консумация и продажба на алкохол. В повечето страни алкохол не се продава на лица под 18 години, но в САЩ възрастовото ограничение е 21 години. Законите се спазват строго, в магазините искат лична карта от младежи на видима възраст около 18-20 години, ако искат да си купуват бира и твърдо отказват, ако нямат документ и не докажат навършени години.
В дискотеки и заведения представят личните си карти на входа, за да ги допуснат. За младежи под 21 има специални дискотеки, в които се сервира само безалкохолно.
Пиенето на открито по улиците, в заведения с маси отвън откъм улицата, е забранено. Алкохол за вкъщи се продава само в специални магазини (ликър стор), които затварят рано. Не във всеки супермаркет има вино, а в някои няма и бира. В по-слабо населените средни щати в някои бензиностанции има бира и концентрати, но не навсякъде.
Бутилка с бира, вино или концентрат се продава в магазина само в непрозрачен плик, обикновено книжен, така че да не се вижда на улицата. Някои клошари или алкохолици пият и на улицата, но са задължени да крият бутилката в плик и да я надигат така. В противен случай могат да бъдат арестувани и да преспят в участъка.