Джери Брукхаймър – холивудското „чудовищe„

Най-успелият продуцент в историята на киното мечтаел за спортна кариера

Джери Брукхаймър Снимка: Ройтерс

Какво е общото между филмите „Армагедон“, Въздушен конвой“, „Пърл Харбър“, „Скалата“ и „Карибски пирати“? Зад всички тях стои Джери Брукхаймър, признат за най-успелия продуцент в историята на киното. Започнал от нулата, в момента той притежава най-могъщата продуцентска компания в Холивуд..

“Основният ми мотиватор е страхът от неуспех. Постоянно си мисля, че следващият ми филм ще е пълен провал и никой няма да иска да го гледа. Всеки ден се събуждам с мисълта, че ще се проваля и тази идея ме плаши до смърт“, твърди Брукхаймър.

“Ако правех филми, предназначени за критиците, сега сигурно щях да живея в някой малък холивудски апартамент”, казва той. Вместо това днес има зад гърба си над 60 продукции, а богатството му отдавна надхвърля 10 милиарда долара. Миналата година списание “Форбс” го постави на 10 място в традиционната си класация на хората с най-големи приходи и на 42 място в класацията на най-влиятелните личности в света.

 

Въпреки че мнозина са на мнение, че при него количеството преобладава над качеството, никой досега не е посмял да оспори безпогрешния му нюх за правене на касови филми. Брукхаймър сам признава, че още в началото на кариерата си е решил да не се захваща с арт-проекти, а с такива, които да му носят пари и да забавляват публиката.

 

Джеръм Леон Брукхаймър е роден на 21 септември 1945 г. в Детройт в семейството на еврейски емигранти от Германия. Родителите му били много бедни и първите години от живота си бъдещият продуцент прекарал в мизерна къщурка в работническия квартал на Детройт. Независимо от неблагоприятната среда, в която растял, Джери от малък се проявявил като блестящ ораганизатор. Едва 8-годишен той сформирал собствен бейзболен отбор, за който намерил спонсори и осигурил екипи. На 12 години пък станал “мениджър” на детски отбор по хокей и по онова време бил сигурен, че трябва да се посвети именно на спорта. Но когато за пръв път стъпил в киносалон, на това му убеждение окончателно бил сложен край. Завлядян напълно от магията на киното, Джери се отказал от плановете за спортна кариера и се ориентирал към фотографията. Години наред обикалял града с фотоапарат в ръка и снимал всяко нещо, което му се сторело интересно. След като се дипломирал като психолог в Университета на Аризона Брукхаймър се преместил в Ню Йорк и започнал работа в престижна рекламна агенция. Не след дълго се утвърдил като един от най-добрите специалисти в бранша и известно време работил за автомобилния гигант “Понтиак”. Но още при първата отворила му се възможност за изява в киноиндустрията Джери зарязал рекламния бизнес и луксозния си апртамент на Медисън Авеню и заминал за Лос Анжелис, за да опита да осъществи отколешната си мечта.

 

Продуцентът заедно със съпругата си Линда. Снимка: Ройтерс

Първият му професионален досег с киното бил през 1972 г., когато работил като помощник – продуцент във филма на режисьора Дик Ричардс The Culpepper Cattle Company. Същата функция изпълнявал и по време на снимките на Rafferty and the Gold Dust Twins през 1975 г. В третия филм, в който работил – “Сбогом, моя красавице”, Брукхаймър вече бил продуцент и в следващите няколко години се превърнал в човека, стоящ зад най-сензационните холивудски екшъни, взривил повече самолети, разбил повече коли и спасил повече пъти планетата от всеки друг в киноиндустрията.

През 1979 г. Брукхаймър продуцира трилъра “Американско жиголо” с Ричард Гиър в главната роля, а в следващите три години прави още четири филма – “Предизвикателство”, “Крадец”, “Хора-котки” и “Влюбени млади лекари”. През 1983 г. Джери и неговият стар приятел – продуцентът Дон Симпсън, работят заедно по филма “Флашданс”. Историята на момичето от Питсбърг, което работи като заварчик, но мечтае да стане балерина, за кратко време се превръща в тотален хит и донася приходи от 95 млн. долара, нареждайки се на трето място в класацията на най-добрите филми на годината. Скоро Брукхаймър и Симпсън основават продуцентска компания и подписват дългосрочен договор с филмовия гигант “Парамаунт”. Партньорството между двамата и досега е смятано за едно от най-успешните в историята на холивудското кино и именно техните филми лансират кариерите на някои от най-популярните днес актьори. През 1984 г. комедията “Ченгето от Бевърли Хилс” за една нощ превръща никому неизвестния дотогава Еди Мърфи в кинозвезда. Две години по-късно благодарение на “Топ Гън” светът научава и за съществуването на Том Круз. А “Ченгето от Бевърли Хилс 2” и “Гръмотевчни дни” окончателно затвърждават звездния статут на двамата актьори.

Брукхаймър и Симпсън действат като добре смазана машина и тяхната продуцентска компания бълва хит след хит. Заради солидните му връзки в холивудския шоубизнес Сипмпсън е наричан “Г-н Вътрешен”, а усетът на Брукхаймър към правенето на филми и познанствата му из рекламните среди му спечелват прозвището “Г-н Външен”.

През 1990 г. двамата продуценти слагат край на партньорството си с “Парамаунт” и подписват 5-годишен договор с “Холивуд Пикчърс”. През 1995 г. следва нова вълна от хитове, продуцирани от тандема – “Лоши момчета” с Уил Смит и Мартин Лоурънс, “Аленият прилив” с Дензъл Уошингтън и Джийн Хекман и “Опасен ум” с Мишел Пфайфър. Точно по онова време обаче медиите отвъд Океана изкарват наяве проблемите на Симпсън с наркотиците и все по-усложняващите се отношения между него и Брукхаймър. През декември 1995 г. Джери официално оповестява, че слага край на партньорството си с Дон, който един месец по-късно умира от сърдечен удар. Последният филм, който двамата приятели продуцират заедно – “Скалата” с Никълъс Кейдж и Шон Конъри, става летният хит на 1996 г. и носи приходи от близо 350 млн. долара. Освен това поставя рекорд за най-наеман филм от видеотеките в историята.

И след смъртта на своя партньор Брукхаймър продължава да бъде един от най-популярните и продуктивни продуценти в Холивуд. Докато мнозина изказват предположения, че неговата компания ще фалира, тя става по-силна отвсякога. През 1997 г. Джери продуцира екшъна “Въздушен конвой”, който носи приходи от 200 млн. долара и превръща Никълъс Кейдж в един от най-търсените актьори в Холивуд. Успехите на Брукхаймър продължават и през 1998 г. Тогава той продуцира екшъна “Армагедон” с Брус Уилис и Бен Афлек, който донася печалба от 560 млн. долара, както и трилъра “Обществен враг” с Уил Смит и Джийн Хекман. Следват “Да изчезнеш за 60 секунди” с Никълъс Кейдж и Анджелина Джоли, “Помни титаните” с Дензъл Уошингтън и комедията “Грозна като смъртта”. Надявайки се да прибави “Оскар” към колекцията си от награди, през 2001 г. Брукхаймър обединява усилията си с режисьора Майкъл Бей и продуцира неговия “Пърл Харбър” – драматичен разказ за ужасите на Втората световна война с участието на Бен Афлек, Джош Хартнет и англичанката Кейт Бекинсейл. Въпреки безспорните достойнства на филма, журито на Академията отдава предпочитанията си на други заглавия и амбициозният проект на Брукхаймър печели няколко “Златни малинки”, но нито един “Оскар”.

Следващата година обаче тандемът Брукхаймър – Ридли Скот излиза със суперуспешния “Блек Хоук” – разказ за американската военна мисия в Сомалия, който успява да спечели две статуетки “Оскар” – за звук и за оригинален сценарий.

Студиото на Брукхаймър в Санта Моника. Снимка: Уебшотс

Точно по онова време Джери решава да разшири своята продуцентска империя и да започне да финансира тв сериали. Първият му проект за малкия екран е драмата “Безследно изчезнал” през 2002 г., която дълго време заема челните места в класацията на най-гледаните сериали. През следващите 5 години Брукхаймър финансира близо 30 игрални и тв филми. В момента у нас се излъчват 3 сериала, продуцирани от него – “От местопрестъплението”, “Забравени досиета” и “Петият пръстен”.

През 2003 г. Брукхаймър оглавява екипа на приключенската комедия “Карибски пирати: Проклятието на черната перла”, в която главните роли се изпълняват от Джони Деп, Орландо Блум и Кийра Найтли. Филмът има толкова голям успех в цял свят, че компанията “Дисни” се съгласява да финансира накуп двете му продължения. Първото от тях – “Сандъкът на мъртвеца” счупи рекордите за най-успешна премиера и стана първият филм в историята на киното, донесъл приходи от 100 млн. долара само за два дни. Общо вече петте части на поредицата имат приходи над 4,5 милиарда долара.

Впрочем името Джери Брукхаймър стои зад голяма част от най-хитовите филми през последните години. Сред тях са “Гадна компания” с Антъни Хопкинс и Крис Рок, “Лоши момчета 2” с Уил Смит и Мартин Лоурънс, “Крал Артур” с Клайв Оуен и Кийра Найтли, “Дежа вю” с Дензъл Уошингтън и Вал Килмър, “Съкровището” с Никълъс Кейдж и Джон Войт, “Съкровището 2”, “Принцът на Персия”, G-Force и The Monstrous memoirs of a Mighty McFearless.

Джери Брукхаймър се снима със свои почитателки. Снимка: Уебшотс

Извън снимачната площадка и светлините на прожекторите продуцентът води спокоен живот в ранчото си в град Бардстаун, щата Кентъки заедно с втората си съпруга Линда. Близките му го описват като спокоен и дори леко отнесен човек, за когото трудно може да се предположи, че е направил едни от най-гръмките и зрелищни филми в историята на киното. Но както пише сайтът AskMen.com в своя статия, посветена на продуцента: “Брукхаймър няма нужда да говори високо. Филмите му го правят вместо него. И всички слушат.”

Арт & Шоу
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.