Ню Йорк таймс: Феновете на Джон льо Каре ще получат още един роман

Издателство Viking планира да издаде „Силвървю“, шпионски роман, чието действие се развива в английско крайбрежно градче, почти година след смъртта на известния писател

Джон льо Каре. Снимка: от тв екрана

Когато Джон льо Каре почина миналата година на 89 години, той беше публикувал 25 романа в продължение на шест десетилетия и продължаваше да пише. Оставил е един завършен, пълноценен роман. Издателството му Viking съобщи в сряда, че романът „Силвървю“ ще излезе през октомври, пише в. „Ню Йорк таймс“

„Това е автентичният Льо Каре, който разказва още една история“, казва Ник Корнуел, най-малкият син на Льо Каре и автор, който пише под псевдонима Ник Харкауей, в прессъобщение, с което обяви романа. „Книгата е напрегната, криминална, лирична и свирепа, търсеща душата на самата съвременна тайна разузнавателна служба. Това е превъзходен и достоен последен роман.“

„Силвървю“ проследява историята на Джулиан Лоундсли, който е изоставил работата си в големия град в полза на по-спокоен живот, като управлява книжарница в английски град на брега на морето. След няколко месеца по този нов път той е посетен от Едуард, емигрант от Полша, който притежава необичайно много знания за семейството на Джулиан и необичаен интерес към магазина му. Шефът на шпионите в Лондон получава предупреждение за коварно изтичане на информация и разследването води до този крайбрежен град.

Льо Каре е велик майстор на шпионските романи, книги, които са толкова добри, че надхвърлят границите на жанра. Филип Рот обявява книгата му от 1986 г. „Перфектен шпионин“ за „най-добрия английски роман след войната“. Льо Каре не позволяваше творбите му да бъдат предлагани за литературни награди – когато през 2011 г. беше номиниран за международната награда „Ман Букър“, той поиска името му да бъде оттеглено – и нарече държавни отличия като рицарско звание „абсолютно глупави“. Въпреки това той е смятан за един от най-великите британски писатели на своето време.

Освен това той има огромен търговски успех. Много от книгите му бяха бестселъри, включително последният му роман „Работа с агенти на терен“. Множество от тях са адаптирани и за филми или телевизия, включително „Шпионинът, който дойде от студа“ (1965 г.) и „„Дама, поп, асо, шпионин“ (2011 г.).

Роден като Дейвид Джон Мур Корнуел в Пул, Англия, Льо Каре прекарва ранната си кариера като шпионин, работейки за MI6, британската служба за външно разузнаване, и MI5, агенцията за вътрешна сигурност. MI6 не му позволява да публикува първия си роман, „Зов за мъртвите“, под истинското си име, така че той се представя с името Джон льо Каре. През годините той дава няколко обяснения за името, докато не признава, че не може да си спомни защо го е избрал. (Едно от имената, които издателят му предлага, е „Чанк Смит“.)

В прессъобщението Брайън Тарт, издател на Льо Каре и редактор във Viking Penguin, нарича „Силвървю“ напомняне за огромния талант на автора и добавя: „Неподражаемият му глас звучи от всяка страница и аз съм много доволен, че читателите по целия свят ще могат да го чуят отново.“

Арт & Шоу
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.