Защо Ричард Чейни се захвана с Близкия изток?
Вицепрезидентът на САЩ Ричард Чейни започна десетдневна обиколка из Близкия изток. Тя ще определи дневния ред на Белия дом в един регион от стратегическо значение за САЩ на финалната отсечка от президентството на Джордж Буш.
След като обяви Близкия изток за основен приоритет в политиката си, през осемте години от управлението си администрацията на Буш претърпя редица провали и несполуки в региона. Това налага през оставащите 10 месеца от управлението на г-н Буш Белият дом рязко да активизира усилията си в Близкия изток. След ноемврийската мирна конференция за Близкия изток в Анаполис и посещението си в Израел Джордж Буш неведнъж заявява, че е възможно да бъде подписано мирно споразумение още преди януари 2009 година, когато в Белия дом ще се настани нова администрация.
Срещите на Ричард Чейни с израелския премиер Ехуд Олмерт и с лидера на палестинската автономна власт Махмуд Абас, както и преговорите му в страните от Персийския залив, ще бъдат опит да се „пооправят“ нещата след усилията на държавния секретар Райс. Ще припомним, че преговорите на Кондълиза Райс с господата Олмерт и Абас миналата седмица приключиха без резултат.
„Праволинейният подход и упоритото желание на Кондълиза Райс да принуди Израел да приеме саудитските инициативи в израелско-палестинските преговори, включително подялбата на Ерусалим, дразни израелския кабинет“, съобщи на източник от администрацията на САЩ.
По време на визита на Райс в Израел в края на миналата година исканията й бяха посрещнати доста сурово от премиера Олмерт и от външния министър Ципи Ливни. По данни на „Комерсант“, израелците са били шокирани от нейния заповеднически тон, а източници от Вашингтон съобщиха, че след завръщането си в САЩ г-жа Райс е получила нервна криза и няколко дни не е била на работа.
Прякото включване на Ричард Чейни в преговорите с Ехуд Олмерт и Махмуд Абас е доказателство, че Джордж Буш е недоволен от развитието на нещата по близкоизточното
направление на американската дипломация. Замяната на Кондълиза Райс с Ричард Чейни фактически означава междинна победа на вицепрезидента на САЩ в борбата за правото да работи по външната политика на САЩ в Близкия изток, от която Джордж Буш го беше отстранил през последните месеци.
Миналия декември американското разузнаване опроверга данните на израелските тайни служби, че е възможно до 2009 година Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Тези изводи предизвикаха сериозно безпокойство у ръководството на Израел – по сведения на „Комерсант“ през последните три месеца и половина израелските лидери няколко пъти са пращали във Вашингтон хора от специалните си служби с нови данни.
Тревожните доклади на израелското разузнаване отчасти бяха потвърдени и в последния доклад на МААЕ за Иран, който на практика опроверга изводите на американските тайни служби, че Иран е замразил ядрената си програма. Според източници на „Комерсант“, близки до Белия дом, „новите данни са довели до известна промяна в гледището на президента на САЩ за ситуацията в Иран“. Смяната на настроението е станала причина за оставката на командващия на силите на САЩ в Близкия изток адмирал Уилям Фалън, подадена миналата седмица – Фалън беше категорично против военно решение в Иран. Ще припомним, че по-рано тази година Ричард Чейни, привърженик на твърдата линия спрямо Техеран, летя до Близкия изток за среща с адмирал Фалън и напразно се мъчи да го убеди да промени своята позиция.
Отношението на Саудитска Арабия и Оман към настойчивия стремеж на Иран да стане основна сила в региона е в унисон с тревогата на Израел. „Тези страни от Персийския залив официално се обявиха против военно решение на ситуацията в Иран, но въпреки това Саудитска Арабия и Оман разчитат на военната мощ на САЩ, щом става дума за националната им сигурност“, констатира в анализ Саймън Хендърсън, директор на програмата „Персийски залив и енергия“ в Института за близкоизточна политика във Вашингтон.
„Десетилетия наред Оман тихомълком предоставяше на САЩ своя военновъздушна база и други военни обекти, а Саудитска Арабия съвсем наскоро сключи с Вашингтон споразумение, според което ще получи въоръжения за над 20 млрд. долара в рамките на подкрепата за съюзниците на САЩ, противопоставени на Иран“, припомня г-н Хендърсън.
„Антииранската идея обединява Израел с арабските страни от Персийския залив и е напълно възможно Ричард Чейни успешно да я използва, за да сближи позициите им“, заяви източник, близък до Белия дом. Впрочем обиколката на Ричард Чейни надали ще изясни изцяло как ръководството на САЩ смята да действа спрямо Техеран – естествено ако всички страни в преговорите запазят мълчание.
Освен това на среща с Абдула Втори в Рияд г-н Чейни ще се опита да го склони да увеличи добива на петрол, за да намали цената му, скочила над 100 долара за барел.
По БТА