Теодор от Русе се състезава в ледени води и ще преплува Черно море по дължина
Теодор Цветков от Русе, 27-годишен, ще преплува в края на лятото Черно море по дължина – близо 1200 километра. Начинанието изглежда необичайно. Никой не го е правил. Ще трябва да плува 40 дни средно по 30 км на ден.
Теодор е съвсем сериозен и вече има опит. Без да е професионален спортист, е печелил медали от международни състезания по плуване и е поставил рекорд на Гинес. Онова, което го отличава от останалите, е, че винаги се състезава или плува за да гони рекорди, в подкрепа на кауза – битката с рака, лечението на болни деца, борбата с климатичните промени и замърсяването.
Неговата кариера на плувец започва преди 5 години, когато иска да подкрепи болно дете, за което се събират средства. До този момент уменията и физическата му подготовка стигат дотам, че да си поплува в басейна.
Амбициран от възможността да помогне, Теодор започва усилени тренировки с помощта на своя брат близнак – Валентин, който влиза в ролята на треньор и съмишленик. Резултатът е, че през декември 2017 г. той успява да преплува 200 метра в ледените води на езерото в лесопарк Липник до Русе за по-малко от 3 минути, и помага да бъдат събрани средствата за болното дете.
Това е и повратен момент, който променя изцяло живота на Теодор. „Вярвам, че не е нужно човек да пострада лично, за да бъде съпричастен с онези, които имат нужда от помощ“, казва той. Оттук-нататък плуването се превръща в начин да предизвика себе си и да даде своя принос за различни каузи. През 2018 решава да подкрепи фондация за деца с увреждания, като си поставя за цел да преплува в същото езеро 10 километра с една ръка. Успява и постижението му от 5 часа и 13 минути влиза в официалните на рекорди на Гинес.
Същата година поставя и друг рекорд, но неофициален – 50 км плуване със завързани крака за 16 часа.
Следващата цел, която постига, е да преплува 32 езера в България в рамките на 15 дни в подкрепа на борбата с рака и фондацията „Една от осем“.
„Невинаги е лесно – казва Теодор – В едно от езерата реших, че ще плувам без екип. Обикновено с мен се движи брат ми в кану и Деян Костадинов, приятел, който влиза в ролята на втори помощник. Влязох в езерото и се оказа, че е пълно със стотици малки жаби и гъсти водорасли, които затрудняваха движението. В един момент така се бях оплел, че изпаднах в паника и едва се овладях, за да стигна до края. Друг път на десетина метра от мен падна гръм… След тези случаи внимавам и гледам да не съм сам, колкото и спокойно да изглежда“.
Теодор вече е натрупал и международни отличия. През 2019 е победител в дисциплината на 500 метра в Международния шампионат по ледено плуване в Чехия. През 2020 се връща от Световното по зимно плуване с две трети места, а през 2021 става втори в преплуването на река Самара в Русия. Не е странно, че именно той извади кръста на Йордановден от водите на Дунав край Русе и че това му се случва вече за шести път.
Постиженията на Теодор се дължат на собствените му усилия и тренировки, и подкрепата на спонсори, когато се намерят. На това е посветил цялото си свободно време. В останалото той работи в администрацията на община Русе. Занимава се с програми за превенция на употребата на наркотици, в които младежи-доброволци обучават и подкрепят своите връстници. И в плуването, и в работата си, Теодор е убеден, че личният пример трябва да служи за вдъхновение.
„Живеем в материален свят, в който хората мислят най-вече за това как да изкарат пари. Сякаш в нас е заложено да се дистанцираме от другите значими неща.Не бива да мислим, че каквото и да направим, ще бъде „капка в морето“. Защото сме единствените живи същества, които могат да променят заобикалящия ни свят“, казва Теодор.
Най-голямото предизвикателство досега, което е планирал, е за 40 дни да преплува Черно море по дължина. Това е опасен експеримент, какъвто все още никой не е правил. Целта му е в края на лятото да преплува разстоянието от 1175 километра от брега на Кобулети, Грузия, до Бургас. Каузата този път е „Чисто Черно море“. По време на плуването специалист от екипа ще взима проби за микропластмаса, с които да се отчетат нивата на замърсяване в морето и да се търсят решения.
„Понякога не си даваме сметка за последиците, които ще възникнат след мащабното замърсяване на околната среда, след продължително изземване и изтощаване на природните ресурси. Черно море е едно от най-замърсените, вече има микропластмаса дори в рибата, с която се храним. Опитвам се да дам гласност на този проблем, който касае всички ни и да бъда част от неговото решение“, казва Теодор.
Преплуването на Черно море обаче не може да се осъществи без финансиране, Теодор все още търси спонсори и съмишленици. Всеки, който иска да подкрепи инициативата и каузата за море без отпадъци, може да го направи на страницата на Теодор Цветков във Фейсбук (виж тук).