Лос Анжелис: Престъпността и бездомните ще решат надпреварата за кметския пост
Надпреварата кой да бъде следващият кмет на Лос Анжелис може да се сведе до един прост въпрос, който няма лесен отговор: Кой може да оправи тази бъркотия? Туристите още се тълпят по Алеята на славата в Холивуд, край палмите, извисяващи се по Сънсет булевард, а местният футболен отбор „Лос Анжелис рамс“ спечели Супер боул. Но в много отношения този втори по население град в САЩ се чувства принизен.
Безконтролната криза с бездомните се разиграва всеки ден по улиците, понякога със смъртоносни последици. Повишаващото се ниво на престъпността, главно от нахлувания в жилища и кражби в луксозни магазини, допринася за засилване на усещането за гражданско безредие. Километри улици и тротоари се рушат.
Кметството се разтърсва от скандали за сексуален тормоз и корупция. Две години след началото на пандемията мнозина копнеят за връщане към нормалността, което не се случва. С други думи регионът, който навремето се асоциираше с колосалния си растеж, сега губи население, отчасти защото недоволни жители решават да потърсят по-светло бъдеще другаде.
Когато гласоподавателите в града с население 4 милиона започнат да преценяват разнообразната група кандидати да заменят изпадналия в затруднения демократ Ерик Гарсети, кмет два мандата, въпросът е дели Ел Ей може да скъса с либералното статукво и да приеме кандидат със силен акцент върху обществената сигурност. Ню Йорк беше в подобна ситуация и миналата есен там за кмет беше избран бившият капитан от полицията Ерик Адамс. Развитието на събитията в Ню Йорк и Ел Ей могат да загатнат за посоката на националната политика на демократите.
Миналата седмица бе крайният срок за регистриране на кандидатите в Ел Ей. Първият тур е на 7 юни, а ако никой не спечели мнозинство (което изглежда вероятно при наличието на повече от две дузини кандидати), през ноември ще има балотаж между класиралите се на първите две места.
За момента няма доминиращ кандидат, но всичките основни претенденти са демократи. В друга година главен фаворит би била членката на федералната Камара на представителите Карен Бас от прогресивното крило на партията, която беше в краткия списък на Джо Байдън при подбора на вицепрезидент. Нейното евентуално избиране би било пробив – тя се надява да стане първата жена кмет на града и втори афроамериканец на този пост след Том Брадли (кмет от 1973 до 1993 г.)
Миналата седмица в надпреварата се включи милиардерът Рик Карузо, пробизнес политически центрист, известен с изграждането на многоетажни молове. Той пренареди състезанието и ще даде на гласоподавателите възможност за съвършено различен избор. Едновремешният републиканец, регистрирал се наскоро като демократ, се явява като аутсайдер, който иска да назначи допълнително 1500 полицаи. Карузо обвинява досегашната управа, че е оставила града на самотек. Но притежателят на имущество за 4,3 милиарда долара според „Форбс“, вкл. на огромна яхта с девет спални, ще срещне сериозни предизвикателства, що се отнася до пропастта между бедни и богати.
Сред другите водещи кандидати са градският съветник Джо Бускайно, бивш полицай, който се обявява за по-многочислено полицейско управление; съветникът Кевин де Леон, бивш лидер на щатския Сенат и най-изтъкнат латинос на бюлетината в град, чиято половина от населението е от латиноамерикански произход; и градският прокурор Майк Фойер с приоритет борбата с насилието с огнестрелни оръжия.
Ширещата се тревога заради опасните улици е подобна на тази през 1993 г., когато избирателите в Ел Ей се обърнаха към републиканеца Ричард Риърдън да оглави града след кръвопролитните безредици предходната година по повод оправдаването на четирима полицаи, пребили до смърт чернокожия Родни Кинг. Има и паралели с Ню Йорк от началото на 90-те години, когато възприятието за престъпността като безконтролна помогна за избирането на републиканеца Руди Джулиани за кмет на мегаполиса. Но днес Лос Анжелос е доста различен от времето на Риърдън. Той е по-латино, по-малко бял и много повече за демократите – републиканците съставляват едва от 13 процента от избирателите, докато демократите са близо 60 на сто.
Най-неотложен е проблемът с бездомните. Около 41 хиляди човека живеят по улиците на града, колкото е приблизително населението на Норт Маями бийч във Флорида. През последните седмици бездомници с дълги досиета от арести са били замесени в две убийства. Активисти се опасяват, че възмущението сред обществото заради престъпността ще подстави под още по-голяма заплаха уязвимото население, при което хората, живеещи по улиците, по-вероятно биха били жертви на насилие, отколкото извършители.
Необходими са жилища за постоянно настаняване, каквито още няма, както и здравни грижи за страдащите от психични заболявания или хронично пристрастените към наркотици, казва Джон Масери от „Пипъл консърн“, една от най-големите НПО в Лос Анжелос в помощ на бездомните. По думите му липсва система за бързото изграждане на такива жилища и то при отчетност. По думите му „хората с временно настаняване са все още бездомни“.
Предложенията за увеличаване на броя на полицаите в града вече среща съпротивата на активисти, които искат намаляване на финансирането на полицейското управление.
БТА