Мрачен ден за Европа, печатът на Каин върху Русия

Взривове в Киев. Снимка: nexta

Темата за началото на военните действия на Русия в Украйна на 24 февруари зае първите страници на всички водещи световни медии, които описват началото на военната инвазия, срива на руската фондова борса и рублата и анализират вече наложените и бъдещите санкции срещу Русия.

Американският вестник „Уолстрийт джърнъл“ изброява във водещия си материал за операцията основните известни факти: изявленията на Владимир Путин и Владимир Зеленски, дебатите в ООН, артилерийските удари по военната инфраструктура, регистрираните случаи на преминаване на руска военна техника през украинската граница, реакциите на официалните представители на САЩ, Великобритания и ЕС.

Изданието цитира и „високопоставен украински източник“, според когото броят на жертвите сред украинските войници вече може да е стотици. По-късно редица телеграм канали и медии разпространиха тази информация, като се позоваха на „Уолстрийт джърнъл“, но тя все още не е потвърдена.

„Уолстрийт джърнъл“ посочва, че нападението срещу Украйна е „най-агресивното действие на Путин“ като част от стратегия, с която той се опитва да ревизира резултатите от разпадането на СССР, Студената война и последвалото разширяване на НАТО и ЕС към границите на Русия. За САЩ и техните съюзници настоящата ситуация е „тест за единство“, отбелязва вестникът: сега западните съюзници трябва да реагират координирано на предизвикателството, което руският президент отправя към световния баланс на силите. Основният проблем е енергийната зависимост на Европа от Русия, припомня „Уолстрийт джърнъл“.

Британският „Файненшъл таймс“, след като описва събитията, отбелязва икономическия ефект от военния конфликт: срив на индекса на Московската борса и на рублата, рязко покачване на цените на петрола и спад на основните световни фондови борси. Кореспондентът на вестника в Киев съобщава и за експлозиите, въздушната тревога и събирането на хора в бомбоубежища в украинската столица.

Вестникът обръща специално внимание на факта, че видеопосланието на Владимир Путин за началото на военната операция би могло да бъде записано по едно и също време с посланието от 21 февруари, в което се признава независимостта на т.нар. Донецка и Луганска народна република – държавният глава и в двата видеоклипа е облечен по един и същи начин.

В заключение „Файненшъл таймс“ припомня, че през последните седмици САЩ са предупреждавали международната общност за предстоящия удар по Украйна, като са посочвали преди всичко струпването на повече от 150 000 руски войници в близост до границата. Русия през цялото време отрича да е планирала нападение.

„Предупредителният изстрел на Байдън към руската икономика разочарова критиците, но изплаши инвеститорите“ – така вестник „Вашингтон пост“ анализира санкциите, които САЩ наложиха ден по-рано заради признаването на ДНР и ЛНР. Вестникът отбелязва, че дори ограниченията, наложени на ВЭБ.РФ и Промсвязбанк, едва ли ще предизвикат критични проблеми в страната: „днес руското правителство не изпитва остра нужда да набира средства от чуждестранни инвеститори, чиято роля в руската финансова система намалява.

„Те не изпитват недостиг на средства. Те не са отчаяни от нуждата от пари. Банковата система е високоликвидна. Те все още имат достатъчно авторитет“, цитира „Вашингтон пост“ Елена Рибакова, старши икономист в Института за международни финанси.

За да станат санкциите наистина болезнени за руската икономика, Байдън ще трябва да засегне по-мощни финансови институции като Сбербанк, смята „Вашингтон пост“. „Докато не се стигне до значителна ескалация на санкциите, няма да видим забележима дестабилизация на руската финансова система“, заключава Маркус Шнайдер, старши икономист в базираната в Лондон Alliance Bernstein. – Ако САЩ решат да действат, те разполагат с много, много мощни лостове, които със сигурност ще нанесат съпътстващи щети [на американската икономика] в процеса.

В заглавието на репортаж за военната операция Блумбърг цитира германския канцлер Олаф Шолц, който казва, че това е „ужасен ден за Украйна и мрачен ден за цяла Европа“. В самия материал агенцията се ограничава с неоценен списък от факти.

Източниците на Блумбърг потвърдиха и плановете на Кремъл да обсъди ситуацията с „лидерите на големите руски компании“: срещата с бизнес общността, която очевидно беше посветена на перспективите за въздействие на санкциите върху икономиката, се проведе около 16:00 ч. московско време.

В статията си колумнистът Леонид Бершидски анализира причините, поради които е сгрешил в прогнозата си за развитието на конфликта: до последния момент авторът не е вярвал във възможността за пълномащабно нахлуване на руските въоръжени сили в Украйна. Той обяснява тази си позиция с факта, че Владимир Путин му се е струвал рационален управник през всичките години на своето управление. Но последните събития ще го накарат „да преосмисли много неща“: „Русия < ...> сега е под своеобразен Каинов печат на братоубийството. Но не само върху Путин стои този печат – всички руснаци са белязани. Нашата идентичност, където и да се намираме физически, сега е отровена от тази инвазия и от собствения ни провал в опита да спрем един диктатор много преди той да премине границата.“

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.