„Болка и гняв пред лицето на зверството“ – международната общност осъди Русия след удара в Кременчук
Международната общност осъди действията на Русия в Украйна, след като ракета порази мол в град Кременчук, пише френският в. „Монд“.
„Бомбардировката на търговския център в Кременчук от страна на Русия е отвратителна. Споделяме болката на семействата на жертвите и гнева пред лицето на такова зверство“, написа френският президент Еманюел Макрон в „Туитър“.
Броят на убитите при руския ракетен удар срещу мол в град Кременчук, в Централна Украйна, достигна 16 души, а 59 са ранените, съобщи тази нощ в Телеграм началникът на украинските спасителни служби Сергий Крюк, цитиран от Франс прес.
„Към този час, знаем за 16 убити и 59 ранени, от които 25 са хоспитализирани. Информацията постоянно се актуализира“ написа Крюк.
Спасителните служби се концентрират основно в „спасяване на затрупани хора, разчистване на отломките и гасене на пламъците“, каза служителят и добави, че „всички спасителни екипи работят с висока интензивност“ и „работата върви денонощно“.
Удари бяха нанесени и в град Лисичанск, където загинаха най-малко осем мирни граждани.
Френският министър на въоръжените сили Франсоа Льокорню съобщи, че Париж ще изпрати на Украйна „значителни количества“ бронетранспортьори, позволяващи на силите на Киев да се придвижват под вражески обстрел, пише в. „Фигаро“. Френските бронетранспортьори са въоръжени, подчерта министърът. Той добави, че Франция ще изпрати на Украйна и още шест от самоходните оръдия „Сезар“, освен дванайсетте, които вече са разположени срещу руските сили.
На срещата си в баварските Алпи страните от Г-7 отново демонстрираха единството си и готовността да окажат натиск по всякакви начини на руския президент Владимир Путин, пише френският в. „Либерасион“. Те декларираха, че са готови да подкрепят Украйна „толкова дълго, колкото се налага“.
Лидерите на Г-7 осъдиха нападението в Кременчук в изявление преди последния ден на срещата на високо равнище, като подчертаха, че „безразборните нападения срещу мирни граждани са военно престъпление“, пише британският в. „Индипендънт“. Те обещаха да потърсят сметка на „руския президент Владимир Путин и отговорните за това“.
Срещата на Г-7 преминава под знака на войната в Украйна и се очаква тя да бъде начело на дневния ред и на срещата на лидерите на НАТО днес в Мадрид, на която ще присъства и генералният секретар Йенс Столтенберг.
Светът е по-единен в подкрепата си за Украйна, отколкото твърди Русия, заяви германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от британския в. „Гардиън“. „Не трябва да влизаме в капана, поставян от Путин, който твърди, че светът е разделен на глобалния Запад – Г-7 и неговите приятели на север – и всички останали. Това не е вярно“, подчерта канцлерът. „Има демокрации по цял свят и те имат много сходни гледни точки“, добави Шолц, който е домакин на срещата на върха тази седмица.
В опит да противодейства на представянето на Г-7 като богаташки клуб, обсебен само от война в Европа, Шолц покани лидерите на Южна Африка, Индия, Аржентина, Сенегал и Индонезия да се присъединят към дискусията за световния глад, развитието и околен свят. На срещата обаче бяха отделени само 90 минути за обсъждане на продоволствената сигурност на света, здравеопазване и климат, а обсъждането на дълговете и на нови фондове за специални права на тираж – два въпроса от централно значение за Африка – отсъстваха от програмата и вече се смятат за въпроси, които трябва да бъдат обсъдени на срещата на Г-20 по-късно тази година, отбелязва британското издание.
НАТО обяви вчера, че в отговор на руското нашествие в Украйна увеличава до 300 000 броя на силите си, поддържащи висока бойна готовност, пише в. „Вашингтон пост“. Столтенберг обяви решението ден преди началото на срещата в Мадрид, на която ще присъства и Джо Байдън.
На срещата може да бъдат обявени и новини за кандидатурите на Швеция и Финландия, които са блокирани от Анкара, отбелязва американското издание.