„Ако ме видиш, ридай!“: „Камъните на глада“ се появяват в европейските реки заради сушата

„Камък на глада“, на който пише:“Ако ме видиш, ридай“. Снимка:Туитър

Липсата на дъжд и многото горещи дни предизвикаха суша в много европейски страни, а в плитките реки се показаха предупредителни знаци, оставени от нашите предци, съобщи Би Би Си.

Това са така наречените „камъни на глада“, които се виждат само по време на голяма суша и носят послания за минали природни бедствия, причинени от недостиг на вода и свързаните с тях злини.

Някои от тях са оставени само преди няколко десетилетия, а други са на няколкостотин години, според туит, публикуван от @Batallitass, който вече има огромен брой посещения.

Най-старият надпис върху „камък на глада“, открит на река Елба, датира от 1616 г. и гласи: „Ако ме видиш, ридай“. Това вероятно е един от най-известните такива камъни, тъй като на него са изсечени няколко дати на тежки суши.

Екип от чешки археолози в проучване от 2013 г. установява, че на „камъните на глада“ са споменати годините 1417, 1616, 1707, 1746, 1790, 1800, 1811, 1830, 1842, 1868, 1892 и 1893. „Животът ще разцъфне, когато този камък изчезне“, може да се прочете на един от тях.

„Който вече ме е видял, е ридал. Онези, които ме видят сега, ще ридаят“, предвещава друг надпис. А ето и още едно послание от миналото: „Ако видиш този камък отново, ще заплачеш. Толкова ниско е било нивото на водата през 1417 г.“

В миналото, когато нивото на водата в реките е падало толкова ниско, това е означавало трудности и загуби за много хора. Сушата не само е съсипвала реколтата, но е прекъсвала и водните пътища, така че не е можело да се превозва храна и другите основни доставки. И е настъпвал глад.

По онова време жителите на Централна Европа, включваща днешни държави като Австрия, Чехия, Германия, Унгария, Полша и Швейцария, са зависели от културите, събрани от плодородните почви на речните долини.

Според журналиста Олаф Кенс в немския език дори има специална дума за камъни с такива надписи – „hungersteine“, което буквално означава „камък на глада“, посочва Би Би Си. Терминът се появява, след като е открит един такъв камък, на който 1947 г. е описана като „годината на глада“.

Що се отнася до сушите, през последните години те са най-ясният признак за изменението на климата в Централна Европа.

БТА

Здраве, Наука & Tex
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.