Мюнхен 1972: Германия признава грешките си 50 години по-късно

Израелските спортисти, убити от палестински терористи на Олимпиадата в Мюнхен, 1972 г. Снимка: инетнюз

Германия си спомня днес за кръвопролитната заложническа криза, белязала Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г., когато единайсет израелски спортисти бяха убити, и половин век по-късно ще признае грешките, допуснати по време на тази трагедия и след нея.

На церемонията, насрочена за 15:00 ч. местно време (13:00 по Гринуич), ще присъстват германският държавен глава Франк-Валтер Щайнмайер и неговият израелски колега Ицхак Херцог, както и около 70 близки на жертвите.

Имаше риск церемонията да се провали след заплахата с бойкот от страна на семействата на жертвите, борили се десетилетия наред, за да получат от Германия достатъчни обезщетения. Споразумение в тази насока, обявено миналата седмица в последния момент, успя да разсее облаците над възпоменателните прояви.

„Наистина е срамно, че бяха нужни 50 години, за да се стигне до това помирение през последните дни“, призна Щайнмайер пред израелския президент, когото прие вчера в Берлин.

Германските власти изглежда ще направят днес още една стъпка, като поемат отговорността заради множеството грешки и пропуски около тази трагедия

Пред семействата на жертвите, настояли за извинения, Щанмайер може днес да произнесе очакваните думи петдесет години след печалния завършек на събитията от 5 септември 1972 г., когато осем членове на палестинската организация „Черният септември“ нападнаха на разсъмване израелската делегация в жилището й в олимпийското село, на единайсетия ден от Игрите в Мюнхен. Те убиха двама израелски спортисти и взеха други девет за заложници с надеждата да ги разменят срещу над 200 палестински затворници.

След дълги часове на преговори намесата на германските сили за сигурност във военната база Фюрстенфелдбрук на трийсетина километра западно от Мюнхен приключи с кръвопролитие. По време на операцията деветимата заложници бяха убити, както и един западногермански полицай. Петима от осмината терористи бяха ликвидирани, останалите трима – заловени. В заложническата криза загинаха общо 18 души. Така игрите в Мюнхен, които трябваше да се превърнат в „Игри на радостта“ и да заличат спомена за игрите в Берлин, организирани през 1936 г. при нацисткия режим, претърпяха крах.

Щайнмайер посочи вчера, че смята да признае „някои грешки в преценките, някои неадекватни действия, някои пропуски“ на властите в страната му. Включително и това, че случаят бе „загърбван и забравян“ в продължение на 50, добави той.

Но списъкът с грешките не свършва само с това. Предупрежденията на разузнавателните служби за риск от нападение по време на тези игрите в Мюнхен бяха пренебрегнати, а сигурността – занемарена. Полицейският щурм бе зле подготвен. „Те не направиха и най-малкия опит да спасят човешки живот“, възмущава се Цви Замир, тогавашен шеф на външното разузнаване на Израел – Мосад – в доклад, разсекретен през 2012 г.

Днешните церемонии ще протекат точно там, където заложническата криза стигна до фатален край – на летището на Фюрстенфелдбрук.

И докато полемиката около фиаското на полицейската операция кипеше, Международният олимпийски комитет (МОК) реши да не прекъсва Игрите. „Заложниците бяха пратени на заколение и Игрите продължиха“, отбеляза вчера с възмущение израелският президент Ицхак Херцог, като спомена за „нечовешки и неразбираеми“ простъпки.

Скърбящите близки се сблъскваха сякаш с една непреодолима стена всеки път, щом се опитаха да получат отговори от Германия или от МОК през последните десетилетия, добави той. „Нямате представа какво сме претърпели през последните 50 години“, сподели пред АФП Анки Шпицер, чийто съпруг Андре бе сред треньорите, убити в Мюнхен.

Правителството на Олаф Шолц склони да отпусне за семействата на жертвите 28 милиона евро, част от които ще бъдат изплатени от провинция Бавария и градската управа на Мюнхен. Досега Берлин предлагаше 10 милиона евро, в които да влязат и близо 4,5 милиона, изплатени вече през 1972 и 2002 г.

„Прекалено дълго не ни се щеше да признаем, че също носим част от отговорността“, призна вчера германският президент. „Именно ние трябваше да браним сигурността на израелските спортисти“, допълни той.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.