Съдът в Нидерландия: Малайзийският самолет е свален под контрола на Русия

Останки от сваления малайзийски Боинг. Снимка на очевидец

Трима души – двама руснаци и един украинец – бяха осъдени задочно днес в Нидерландия на доживотен затвор за свалянето на малайзийския пътнически самолет в района на конфликта в Източна Украйна през юли 2014 г. Четвъртият подсъдим, руски гражданин, беше оправдан, предадоха световните агенции. Прокуратурата бе поискала доживотни присъди и за четиримата обвиняеми.

Съдът призна за виновни руснаците Игор Гиркин и Сергей Дубински и украинеца Леонид Харченко по обвинения в масово убийство и участие в свалянето на пътническия самолет. Руснакът Олег Пулатов бе оправдан. Присъдата може да бъде обжалвана в двуседмичен срок. Смята се, че осъдените са в Русия, която няма да ги екстрадира.

Всички 298 души в самолета, изпълнявал редовен пътнически полет от Амстердам до Куала Лумпур, загинаха. Повече от половината от тези хора са били нидерландци, като на борда е имало хора от общо 10 националности.

В решението на нидерландския съд пише, че ракета „Бук“ руско производство е свалила самолета, изпълняващ полет MH17, на Малайзийските авиолинии в Източна Украйна през 2014 г. Според трибунала ракетата е била изстреляна по украински военен самолет. Съдебното решение отчита, че Русия е имала цялостен контрол над сепаратистите в Донбас по това време. Към онзи момент в района, където падна самолетът, се водеха сражения между проруските сепаратисти и украинските сили.

Русия отрича да е замесена в свалянето на самолета на 17 юли 2014 г. и изобщо да е имала военно присъствие в Украйна по това време. Днес руското външно министерство каза, че ще проучи становището на съда.

„Ще проучим това решение, защото по всички тези въпроси всеки нюанс има значение. След като проучим съдебния документ, вероятно ще бъдем готови да направим коментар“, заяви заместник-говорителят на министерството Иван Нечаев.

Според прокуратурата заподозрените – трима бивши служители на руското разузнаване и украински сепаратистки командир, са помогнали за уреждане и транспортиране на руска ракета „Бук“ в Украйна, използвана за сваляне на самолета. Прехванати телефонни разговори предполагат, че те са мислели, че се целят в украински изтребител.

Съдебният процес се води съгласно нидерландското законодателство. Разследването беше ръководено от Нидерландия, като в него участваха също Украйна, Малайзия, Австралия и Белгия.

Украинският президент Володимир Зеленски приветства постановеното днес от нидерландски съд решение за сваления през 2014 г. в страната му малайзийски пътнически самолет, предадоха Ройтерс и Франс прес.

В пост в „Туитър“ Зеленски нарече решението „важно“, но подчерта, че сега трябва да бъдат съдени тези, които са поръчали атаката. „Защото чувството за безнаказаност води до нови престъпления“, аргументира се той.

Украинският президент увери, че „наказанието за всички руски зверства – както понастоящем, така и в миналото – ще бъде неизбежно“. Трябва да бъде „сложен край на тази илюзия“, че международното правосъдие няма да открие и осъди виновните за зверства в сегашната война с Русия, призова той.

Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба приветства сериозните съвместни усилия от страна на Украйна, Холандия, Белгия, Австралия, и Малайзия да бъде въздадено правосъдие.

„Днешните присъди изпращат послание до Русия: колкото и много да са, лъжите не могат да помогнат да се избяга от правосъдието. Всички престъпници нагоре по руската командна верига ще бъдат подведени под отговорност“, написа Кулеба в „Туитър“.

Михайло Подоляк, съветник на украинския президент, коментира, че съдебното решение е изпратило възможно „най-силния сигнал към целия свят, включително към самата Русия, че всяко военно престъпление, извършено от руснаците, ще бъде документирано, проучено и (наказано). Без значение колко време ще е необходимо.“

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.