„Единна Русия“ – идеите ли са по важни от петрола?
в. Независимая газета
Резултатите от конгреса на „Единна Русия“ ще окажат влияние на цялата политическа система в страната. Аналитици смятат, че Русия навлиза в нов етап от политическите си реформи. След 7 май, когато изтича срокът на пълномощията на Владимир Владимирович Путин на президентския пост и на него встъпва Дмитрий Анатолиевич Медведев. Действащият президент ще стане едновременно министър-председател на страната, което той потвърди на конгреса на „Единна Русия“, и председател на най-голямата партия. А Дмитрий Медведев, който благодари за предложението да се присъедини към партията и за подкрепата на изборите, каза за „Единна Русия“: „Това е партия на мои съмишленици, идеологически много близка до мен.“
Очевидно самият факт на участието му в конгреса дава да се разбере, че по време на своята президентска дейност, Дмитрий Медведев ще се опира именно на “Единна Русия”. „Дмитрий Медведев нарече партията „партия на единомишленици“ и отбеляза, че непосредственото му участие в дейността й е преждевременно, но само засега. „Забележете, засега – нещо, на което малко хора обърнаха внимание.“ Така изпълнителният директор на Института по политически и икономически комуникации и политолог Дмитрий Орлов коментира „неприсъединяването“ на новоизбрания президент към редиците на “Единна Русия”.
След 7 май ще получим съвсем нова конструкция на руската власт. В нея новият президент ще се опира на „Единна Русия“, а действащият ще заеме едновременно постовете председател на партията и премиер. Самата “Единна Русия” ще има: а) стабилен рейтинг от 53 процента, б) конституционно мнозинство в Долната камара на парламента и в) ще контролира почти всички парламенти на регионите.
„Путин обединява в бъдещата си работа двете най-важни политически позиции – на министър-председател и на лидер на управляваща партия, т.е. ключовите позиции в изпълнителната и законодателната власт на страната,” коментира главният редактор на списание „Политический клас“ Виталий Третяков. „Та нали „Единна Русия“, според резултатите от последните избори, разполага с абсолютно парламентарно мнозинство. Това е здрава политическа конструкция, която гарантира стабилна реализация на курса, който е приет да се нарича „курса на Путин“. А доколко той е успешен и има подкрепата на по-голямата част от населението, както потвърждават още веднъж резултатите от последните парламентарни и президентски избори, подобно развитие може само да се приветства.“
„Партизацията на политическата система, за която ние много говорим, на конгреса на „Единна Русия“ прие видимо въплъщение,” добавя Дмитрий Орлов. “Това е логично продължение на процеса и на резултатите от последните парламентарни и президентски избори. Премиер, който ще се опира на парламентарно мнозинство (именно да се опира, а не да оглавява правителство на парламентарното мнозинство), при това да е лидер на парламентарна партия – такава конструкция, от една страна, отговаря на нашите традиции, а от друга – това е нормалната ситуация в страните с устойчиви демократични режими. Мисля, че това ще бъде ефективен модел.“
„На конгреса на “Единна Русия” окончателно се реши „Проблем 2008″. Той засягаше приемствеността и стабилността на властта и съвсем доскоро изглеждаше неразрешим”, потвърждава завеждащият катедрата по обща политология към Висшия икономически институт Леонид Поляков. “В обозримо бъдеще политическата ситуация в Русия ще бъде предсказуема, а следователно ще се появи и възможност за спокойно реализиране на стратегията за развитие на страната.“
И ако тези задачи, стоящи пред президента Дмитрий Медведев и пред премиера Владимир Путин, са ясни в този смисъл, колкото и да е странно, за ролята на “Единна Русия” относно реализирането на „Стратегия 2020“ остават въпроси. Очевидно е, че партията още повече ще укрепва своите позиции и няма да се ограничи само с функциите на най-голяма група в Държавната Дума. Очевидно е, че я очакват сериозни промени. Владимир Путин заяви на конгреса съвсем недвусмислено: „Партията, както неведнъж съм казвал, трябва да се реформира, което и се случва пред очите ни. Тя трябва да стане по-открита за дискусии и за мненията на избирателите ни.“
По-скоро става дума за това, че “Единна Русия” трябва да поеме функцията на мозъчен център за реализацията на „Стратегия 2020“. Единият от възможните варианти тя вече демонстрира на този конгрес – в първия ден на работата му беше открит форум „Стратегия 2020“, в чиито осем секции се обсъдиха ключовите проблеми на днешния живот в Русия. В дискусиите участваха не само партийни членове, но и хора, които по никакъв начин не са свързани с партията – например управляващия „Евросет“ Евгений Чичваркин, режисьорът Кирил Серебренников, бившият ръководител на руския офис на Microsoft Олга Дергунова и много други представители на съвременната руска върхушка.
Освен това, в рамките на „Единна Русия“ отдавна работят няколко политически клубове, които обединяват различни експерти – от левия Център за социално-консервативна политика до либералния „4 ноември“. Това дава възможност на членовете на партията, които прекрасно разбират, че единна идеология в такава голяма партия, а още повече и в обществото, не може да съществува, да разработват подходи за реализацията на „Стратегия 2020“, като се основават на интересите на различните слоеве и групи на населението.
Ако по-рано главният, а понякога и единствен ресурс на „Единна Русия“ беше административно-организационния, то сега ще бъде задействан и друг – интелектуалният. Страната излиза на такъв етап от своето развитие, в който идеите стават по-важни от достъпа до петролопроводите, включително в политиката.
По БТА