Защо емигрантите обръщат гръб на Великобритания?
Днешните европейски работници, също като мигриращите птици, търсят по-добра прехрана. Пътят на емигрантите обаче не се определя от годишните сезони, а от цикличността на икономическата активност. След като Европейският съюз отвори вратите си за Централна и Източна Европа през 2004 година, Великобритания успя да се възползва от притока на емигранти. Сега обаче той рязко отслабва и вероятно ще продължи да намалява още известно време.
Икономиката на Великобритания вече официално навлезе в период на стагнация и безработица. Емигрантите все по-трудно ще намират работа, особено като строителни работници и в сектора на услугите. Високата инфлация – и особено поскъпването на храните и енергията – както и отслабналата британска лира, отмиват спестяванията и лишават престоя на мигрантите от смисъл. Затова много от тях ще обърнат гръб на Великобритания. Това вероятно ще натисне надолу британския вътрешен продукт, тъй като се губи производство и потребление. Но това щеше да стане независимо от поведението на емигрантите, тъй като безработните не произвеждат, а и не разполагат с достатъчно средства, за да харчат. Което означава, че гъвкавостта, която емигрантите донесоха на британската икономика, помогна не само в добрите времена, а ще помогне да се преодолеят и трудните.
Тази тенденция е в ярък контраст с опита на Германия с гастарбайтерите през 60-те години, мнозина от които не посмяха да напуснат страната от страх, че може да не ги пуснат обратно. За Великобритания въпросът е съвсем друг, а именно – ще се върнат ли? Отговорът е вероятно „не“, или поне не в предишните мащаби. А това са наистина лоши новини.
Условията в страните, от които идват емигрантите, се подобряват, заплатите растат, създават се работни места. Работниците, които се завръщат от чужбина, са особено желани заради придобитите извън страната умения. И докато страните от Западна Европа се чудят как да се справят, а в Източна Европа този въпрос почти не стои, да останеш у дома като че ли се превръща в по-добрата възможност.
Дори емиграцията да се завърне, Великобритания вероятно няма да бъде първият избор на всеки работник. Докато Лондон ограничава достъпа на работници от България и Румъния, други отдавнашни членове на ЕС вдигат някои от бариерите: Германия например все още търси работници с висока квалификация. До 2011 година всички страни от ЕС трябва да премахнат ограниченията за новите членове, приети през 2004 година, а през 2013 година – и за България и Румъния. Когато една страна възприеме еврото, страните от еврозоната ще станат по-привлекателни, тъй като отпада рискът от загуба заради валутния курс.
Мигриращите птици се придържат към един и същи маршрут, година след година. За съжаление с емигрантите-работници това не е така.
По БТА