От паста за зъби – революционен панел за слънчева енергия

Израелски учен предлага лесен начин за електрификация на развиващите се страни

Израелският учен Джонатан Голдщайн показва своята прототипна светочувствителна клетка, която може да даде ток на развиващите се страни. Снимка: израел21

Докато търсел съставка, която да накара пастата за зъби да тече по-лесно, израелски учен стигнал до неочаквано откритие – нов начин за производство на евтина и чиста слънчева енергия. Така щастливо се ражда компанията 3GSolar, която днес се надява да даде светлина на развиващите се страни. „В света има над милиард и половина души, които живеят без електричество, казва д-р Джонатан Голдщайн, роденият във Великобритания учен, който през 2003 г. основава 3GSolar. Много от правителствата в развиващите се държави искат да подобрят стандарта на живот на хората там, а това не може да стане без електричество.“

Решението на Голдщайн изглежда съмнително лесно, но може да направи революция в DSC технологията. DSC  означава цветочувствителна светлинна клетка и е технология открита през 1988 от швейцарския учен Михаел Гретцел. Клетките превръщат лъчиста енергия – като слънчевата – в електричество с помощта на слой полупроводници. „Като учен аз съм специалист по батериите и това ми помогна да разбера защо DSC технологията не може да има комерсиален успех, казва Голдщайн. Клетките са твърде малки и никой няма идея как да ги уголеми за нещо практично.“

Затова Голдщайн се опитва да направи по-големи фоточувствителни клетки с надеждата те да станат по-евтина и по-достъпна алтернатива на силиция. В момента от него се изработват полупроводниците за слънчевите панели, въпреки че е сравнително скъп и трудно достъпен. Затова и производството на силициеви слънчеви панели е доста скъпо. Тук работата с пастата за зъби се оказва много полезна.

Голдщайн преди време изобретява четка за зъби, която има заредена паста в дръжката. В търсене на начин да накара пастата да тече по-лесно до четката, Голдщайн започнал да работи с титаниев диоксид – евтин бял прах, който се намира лесно. Той не само решил проблема с пастата за зъби, но се оказал полезен и за DSC технологията. Ако се третира със специално багрило, титаниевият диоксид става чувствителен към светлина. „Можеш лесно да отпечаташ слоеве титаниев диоксид на дадена повърхност и да произвеждаш по този начин пластинки. Те се втвърдяват по най-елементарен начин – чрез загряване във фурна или дори на слънчева светлина, обяснява Голдщайн. Няма нужда от никаква скъпа техника.“ Нискобюджетният метод дава възможност за създаване на далеч по-големи клетки и по-този начин за повече ток.

В началото 3GSolar се финансира от инкубаторната програма на израелското правителство. След втората година от своето съществуване компанията привлича вниманието на нюйоркската инвестиционна фирма 21 Ventures. С екип от 18 учени работещи по проекта, нещата бързо започват да придобиват форма. „По план трябва да започнем първата продукция в началото на тази година. На пазара очакваме да излезе през 2010 г. в Израел“, казва Голдщайн. Според него 3GSolar е на път да стане първият производител на светлочувствителни клетки в Израел. Също така се очаква скоро компанията да стане първата израелска фирма излязла на фондовата борса в Торонто.

Правителствата в Сенегал и Индия вече очакват първите панели. „Има много интерес, защото слънчевата енергия е чиста и сигурна – винаги стои на покрива и може да помогне при спиране на тока, казва Голдщайн. Хората обичат да имат тази сигурност.“ Бизнес планът на Голдщайн е амбициозен. „Постепенно ще създадем своето място на пазарите на развиващите се страни и ще се преместим в индустриализираните страни, казва той. Но нека започнем с по-бедните страни. Те ще купуват по един или два панела на семейство – не, за да захранват климатика си, а за да покрият базисните си нужди от електричество. Лукс, който никога досега не са имали.“

Очаква се панелите с титаниев диоксид да излязат на пазара два пъти по-евтини от подобните силициеви модели. „Вярваме, че като започнем по-мащабно производство, цената ще падне още-повече“, казва Голдщайн. В неговите планове се включват производствена станция в Израел и лицензиране на технологията в страни, които имат нужда от панелите. „Производствени станции може да има навсякъде по света, защото единствено ти трябва отпечатваща машина и проста фурна.“

Здраве, Наука & Tex
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.