Топлофикация – София днес можеше да работи с боклук, вместо с мазут
Боклукът на София, който се балира и трупа на камари или се кара чак до Силистра, можеше да се използва за гориво в ТЕЦ-овете на Топлофикация без никакво замърсяване на въздуха. Това техническо решение, което се използва в някои европейски градове, в България въобще не се дискутира.
Газът става все по-скъп, а, както се видя, Русия може и да го спре. Освен мазут или въглища Топлофикация София няма друго решение. А използването на боклука на София като гориво може да поевтини парното и да помогне в случай на криза с газа.
В момента София се готви да строи скъп завод за преработка на боклука и е натрупала хиляди тонове бали. Бъдещият завод ще преработва боклука и един от продуктите, който ще се получава, е нещо като брикети, които могат да се използват в ТЕЦ-овете, но ще струват пари. А има решение боклукът да се гори директно в ТЕЦ-овете.
Как става това?
Въпреки неспирните опити на газовото лоби в България да внуши, че в Европа не е популярно централизираното топлоснабдяване, повечето домакинства и стопански потребители в столицата на Швеция, Стокхолм, използват точно този начин за отопление. Там се намира и една от най-големите топлоелектрически централи в Европа, която използва за основно гориво отпадъците – централата „Хьогдаленверкет”. Горивото на централата е боклукът на Стокхолм и околостите. Боклукчийските коли направо изсипват боклука в централата (виж видео).
Той се изгаря и от него се произвежда електрическа и топлинна енергия. Градът и много от съседните общини са сключили договор с финландската компания “Фортум” за крайна обработка на битовите отпадъци в централата. Благодарение на технологията, в столицата на Швеция значително са намалели емисиите на въглероден диоксид и други вредни вещества във въздуха. „Хьогдаленверкет” в момента е най-модерната сред централите от този тип в света. Всяка година в нея постъпват 500 000 тона битови отпадъци и 200 000 тона сортирани индустриални отпадъци, които се превръщат в 450 гигаватчаса електричество и 1,700 гигаватчаса топлинна енергия за четвърт милион шведи.
Изгорелите газове се пречистват на няколко етапа като се използват маркучи и електрофилтри. Използва се и т. нар. “мокър контрол”, което гарантира, че изхвърляните в атмосферата веществата са възможно най-ниски. При кондензацията на отпадните газове в процеса на мокрия контрол също се оползотворява повторно голяма част от остатъчната енергия.
Едно от най-големите предимства на този тип централи е, че отпадъците заменят изкопаемите горива. Общото количество изгорени битови отпадъци в „Хьогдаленверкетверкет” за една година се равнява на 135 милиона литра петрол. Това е все едно да се се карат 80 000 дизелови автомобили цяла една година.
Топлофикационната мрежа, към която спада „Хьогдаленверкетверкет”, включва 800 километра топлопроводи и 42 000 кубически метра гореща вода. Технологията на пречистване в централата изпълнява както стандартите по отношение на изгарянето на отпадъци на шведската агенция за опазване на околната среда, така и Директивата за изгаряна на отпадъци на ЕС.
Ефективността на „Хьогдаленверкетверкет” е близо 100 %. В Стокхолм около 600 000 домакинства и повечето работни места и други търговски зони са топлофицирани. Това се равнява на 75% от общите топлинни нужди. Вместо да се отказват от парното, да си махат радиаторите и да си режат тръбите, в Стокхолм всяка година към мрежата за централно топлоснабдяване се присъединяват около 20 000 нови домакинства.
–––––––-
Б. р. Финландската фирма „Фортум“ (50% държавна), чието видеофилмче е използвано за илюстрация тук, е една от най-големите енергийни фирми в Европа и един от кандидатите за приватизация на Топлофикация София. Виж тук всички фирми кандидатки за приватизаци на столичното парно.