Един швейцарец в България – страната на корупцията

Андре Фелдер в своя комплекс. Снимка: трибюн

Корупция. Просто клише, свързвано с България? Градски легенди, разпространени в София, за измами на най-високо ниво, предполагат обратното. Живеещият в България от осем години Андре Фелдер потвърждава: „За съжаление, много от тези истории отразяват действителността.“

Роденият в Люцерн четиридесетгодишен мъж е получил жестоко потвърждение. След като инвестира в завод за сглобяване на велосипеди, той започва да купува земи в зони с висок туристически потенциал. Включително в „ъгълче от рая“ на брега на Черно море, предназначено да приюти петнайсетина луксозни вили. За някои от тях се намират бързо купувачи. „Само че тогава, казва инвеститорът с крива усмивка, един ден се появиха войници с калашници в ръка. Те оградиха района и ни експулсираха, казвайки, че сме били във военна зона.

Министрите живеят като милионери

Но не ставало дума да се превърне мястото в полигон за обучение на войските. „Един министър искаше да продаде земята за своя сметка, споделя Андре. Срещу това отчуждаване имах две възможности. Да платя под масата, за да си върна собствеността или да отнеса случая до съда.“ Швейцарецът избира втория вариант. Току-що е спечелил делото. След пет дълги години на усилия, „през които направиха всичко, за да хвърля кърпата.“

Люцернецът е инвестирал също край един от многото горещи извори в страната, в малкото селце Пчелин, на изток от София. Той с гордост показва една дузина току-що завършени вили около спа комплекс с открит басейн, изпускащ облаци пара в зимния студ, и душове под голям навес.

Инвеститорът плаща концесия за водата, изпомпвана от извора в близост до селото. Изградил е в своя комплекс и пречиствателна станция. „Накратко, построили сме всичко по правилата на изкуството.“

Неговите съседи не могат да кажат същото. В долната част на хълма са изсечени цели участъци от гъстата борова гора. И удобни малки къщи никнат от земята една след друга. „Човек, близък до правителството, финансира този проект, незаконен е. Но сега… Обещал е една от тези къщи на съответния министър, който си затваря очите. Басирам се, че предприемачът няма да плащат концесия за термалната вода, чиито качества са привличали преди комунистически велможи и дори руския цар. Що се отнася до отпадните води, те ще се изливат направо …“

Ето какво обяснява и начина на живот на министрите: „Тези хора официално печелят по-малко от 2000 швейцарски франка на месец, казва бивш приближен до българския президент, преминал в частния сектор. Но те живеят като милионери.“

Ще трябва да мине едно поколение, за да се променят нещата

Съчетана с кризата, корупцията ще накара много чужди инвеститори и туристи да си стегнат багажа. „Нужен е само един подкуп, за да се заобиколят регламентите за строителство. Като резултат, сградите, построени скоростно, се състаряват бързо. И купувачите се чувстват излъгани от стоката, казва Андре Фелдер. Изведнъж цените на туристическите имоти спаднаха три или четири пъти през последните месеци.“

„Ужасно разхищение, съжалява швейцарецът. Със своето море и планините, България е разглезена от природата. Но нейната репутация съсипва потенциала й.“ Най-лошото е, въздъхва Андре Фелдер, „че новата номенклатура едва прикрива машинациите си. Безспорно България не е по-корумпирана в сравнение с други страни. Но нейните лидери почти създават впечатление че по-скоро се хвалят, отколкото да се борят с чумата…“

Натискът обаче става осезаем. Поради съмнения за присвояване, ЕС спря 220 милиона субсидии за България. Въпреки това правителството в София се задоволява да твърди, че става дума за „недоразумение.“ „Ще отнеме най-малко едно поколение, за да се промени това поведение“, заключава Андре Фелдер.

България
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.