Български фенклубове избуяха със Световната купа по ски в Банско

Българските ски фенклубове подкрепяха фаворитките си на първите стартове за Световната купа в България за последните 25 години. Снимка: авторката

„Може и да съм печелил Световната купа пет пъти, но нямах щастието да имам фенклуб”, каза преди време в Банско един от най-известните скиори от близкото минало Марк Жирардели. В гласа му се криеше немалка доза завист към съвременните алпийци, които – известни и не чак толкова – се радват на шумната подкрепа на почитателите си. Благодарение на щедри спонсори най-големите фенклубове обикалят света, за да подкрепят идолите си. На Световната купа в Банско нямаше нашествие от чужбина, както беше на състезанието на австрийските и българските ски фенклубове в Банско през миналата година (повече подробности виж тук). От 27 февруари до 1 март обаче бяха написани първите редове от историята на българските ски фенклубове.

Част от фенклуба на Мария Киркова на трибуните на писта „Бъндерица“. Снимка: авторката

Най-забележителният и многобройният фенклуб по трибуните на писта „Бъндерица” беше този на най-добрата ни алпийка Мария Киркова. Фенклуб „Мими” съществува от 1996/97 година, но „работи” активно от 2003 година. Негови първи и „почетни” членове са майката на Мария Иванка и баща й Стефан. Освен тях в него членуват най-успялата българска тенисистка Мануела Малеева (която стигна до №3 в световната ранглиста), бившият национален треньор по ски Руслан Начков, журналистката от bTV Христина Балинска, генералният секретар на федерацията по ски Пепа Мицева. Член на клуба е и основният му спонсор, известният в Драгалевци Цецо Дизела, който заедно с фирма „Близард“ помага на Мария Киркова последните няколко години. Преди първия старт в Банско почти целият софийски квартал Драгалевци, където е родена Мария, изпрати специално писмо-поздравление за смелостта й да се пусне в скоростната дисциплина.

За стартовете в Банско фенклуб „Мими” получи специално място на трибуните на финала на писта „Бъндерица”. „За съжаление достъпът до международните състезания е ограничен”, разказва Стефан Кирков, първият треньор и баща на Мария.”Така беше и на световното първенство във Вал д’Изер – при прояви от голям мащаб достъпът до състезателите е труден. За стартовете от Световната купа Банско обаче ни отделиха специално място, което – макар и да не е на дъгата на финала, както е в чужбина – е невероятен жест.” Според Стефан Кирков е нормално зрителите в Банско да подкрепят най-силните в света. Но когато се пуска българка, всички – дори организираните във фенклубове на други алпийки – викат за нея. И това е така, защото в тях членуват най-вече бивши състезатели и хора, които се занимават сериозно със ски.

„Дали сме доволни от представянето на Мария в Банско? Доволни е слабо казано, продължава Стефан. Изненадани сме от това, което показа. В България скоростни дисциплини не се тренират, а досега Мими има два старта в Касподжо (Италия) и пусканията на световното. Тя тръгна тук без нито един ден реална тренировка, затова сме много щастливи и повече от доволни.”

Българският фенклуб на Линдзи Вон харесва алпийката не заради хубостта й, а за това, че тя никога не се предава. Снимка: авторката

Точно до фенклуб „Мими” бяха почитателите на водачката в класирането за Световната купа и една от най-красивите скиорки – американката Линдзи Вон. Официално българският й фенклуб съществува от 3 месеца, но приятелите й тук я подкрепят от 2-3 години, още когато беше позната като Линдзи Килдоу. Те са обединени около Иван Евтимов, Николай Караджов, Емануил Глушков и Росица Велчева. Главният организатор на клуба Константин (Тино) Минчев работи във федерацията по ски, занимава се със сноуборд и е част от организацията на Световната купа в Банско. Всички те харесват в Линдзи не това, че е най-известната или привлекателна скиорка, а това, че не се предава. „Линдзи никога не се оплаква и така дава добър пример на всички деца, казва Тино. Научава ги, че ако се борят, рано или късно ще успеят. Затова пуснахме нейни картички в заведенията в страната. Затова сме и тук на „Бъндерица”.

Първата среща на Линдзи с българските й фенове беше на спускането в Цаухензее (Австрия), където тя завърши на трето място и оглави класирането за Световната купа. След това фенклубът пътува за гигантския слалом в Марибор, където американката се класира седма. След последния старт в Банско на 1 март фенклубът се срещна с любимката си официално, като я поздрави за победата й и се снима за спомен с нея.

Чепеларци подкрепят Ренате Гьотчел на финала на писта „Бъндерица“. Снимка: авторката

Доста шум на трибуните вдигаше и фенклубът на специалистката в скоростните дисциплини, австрийката Ренате Гьотчел. Той беше основан през ноември миналата година, когато чепеларци бяха омагьосани от трикратната световна шампионка. Австрийката беше на гости в родопския град, за да открие завода за ски в Чепеларе, където ще се произвеждат най-новите модели на ските „Атомик“ и „Соломон“. Тя спечели местните хора като поведе хорото в огромната шатра на площада, а след това раздава автографи на всички желаещи в продължение на два часа. Впечатлени и от спортните й постижения – Ренате е с най-много световни купи (46) от всички активни скиорки в момента и с над 100 подиума – десетина запалени скиори и сноубордисти основаха неин фенклуб. Обещаха й да я подкрепят в Банско, а още на следващата седмица се появи сайтът renate-fanclub-chepelare. Във фенклуба членуват

Ренате Гьотчел така се зарадва на фенклуба си, че се качи на трибуните на финала преди да свърши състезанието. Снимка: Станислав Вангелов

основателите на сноубордкупа „Орион” – бившите национални състезатели по сноуборд Станислав Вангелови и Георги Вангелов, скиорът Георги Трифонов (началник-цех в „Амер спортс” – Чепеларе), Владимир Трифонов, Гергана Шокова (бивша национална състезателка по ски), скиорското семейство от Чепеларе Юлия и Ирин Пашалиеви (също бивши национали по ски), известният в миналото скиор Борислав Киряков. „Идеята ни е да покажем, че белите спортове са хубаво нещо, и по пистите трябва да има повече публика”, казва Станислав Вангелов. А в Банско всички те демонстрираха каква е философията на един фенклуб – партитайм и морална подкрепа.

Транспарантите на Мария Риш и на Аня Персон на трибуните в Банско. Снимка: авторката

На български фенклубове се радваха и скиорките, които карат ски „Хед” – Елизабет Гьоргъл, Аня Першон и Мария Риш. Основният представител на холандско-австрийската компания за спортни стоки постави началото на фенклубовете на трите скиорки в Банско. На Бъндеришка поляна пристигнаха десет души от Пловдив и от София, делегирани от 25-те члена на фенклубовете, които работят в българското представителство на компанията и са привърженици на марката „Хед”. Те се срещнаха с Мария Риш и с Елизабет Гьоргъл, взеха им автографи и им пожелаха успехи на следващите стартове. Аня Персон пък беше недоволна от представянето си и не пожела да разговаря с тях. Организатори на фенклубовете са Елисавет Ъков и Васил Шиков, които изготвиха плакатите, за да насърчават алпийките на финала. Трофеят от състезанията – специална ска „Хед“ с подписите на състезателките – ще бъде изложена в магазин в София.

Неизвестен обожател предложи на французойката Мари Маршан-Арвие да се омъжи за него. Снимка: авторката

Най-малкият фенклуб на Банско едва ли е официален и най-вероятно няма много членове. Той е на французойката Мари Маршан-Арвие, която след финала във втория състезателен ден беше приканена от неизвестен обожател да се ожени за него. Ухажорът й вдигна плакат „Ожени се за мен, Мари Маршан”, а скиорката му изпрати усмивка. Което за един фенклуб си е истинска награда.

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.