Как Хилари обърна гръб на правата на човека
Държавният секретар Хилари Родам Клинтън продължава да обезценява и подкопава американската дипломатическа традиция на застъпничество за правата на човека. При първото си пътуване в чужбина – в Азия – тя пропусна да изрази загриженост за правата на човека пред комунистическото правителство на Китай. Хилари заяви, че „тези въпроси не могат да се смесват“ с темите на икономиката, сигурността и околната среда. При посещението в Близкия изток и Европа миналата седмица тя омаловажи данните на Държавния департамент, засягащи двама проблематични американски съюзници – Египет и Турция.
Според последния доклад на Държавния департамент за Египет, публикуван на 25 февруари, „спазването на човешките права от правителството е останало на ниско ниво“ през 2008 година „и са продължили сериозните злоупотреби в много области“. В него се съобщава за изтезания, извършвани от силите за сигурност, за влошаване на свободата на печата, на сдружаването и на вероизповеданията. Клинтън беше попитана за тези заключения в интервю за сателитната телевизия „Ал Арабия“, направено в Шарм ел Шейх, Египет. В отговора й нямаше и следа от загриженост за влошаващото се положение. „Публикуваме такива доклади за всяка страна. Надяваме се те да бъдат приети в духа на изказаните предложения, така че всички да имаме място за подобрение“, заяви тя.
След това Клинтън беше запитана дали може да има някаква връзка между доклада и евентуална покана до президента Хосни Мубарак за посещение във Вашингтон. „Няма никаква връзка“, отвърна тя, като добави: „Аз наистина смятам президента Мубарак и съпругата му за приятели на моето семейство. Така че се надявам често да го виждам тук в Египет и в Съединените щати.“
Думите на Клинтън ще бъдат високо оценени както от тези, които вербуват членове за Ал Каида, така и от антиамериканските пропагандатори в Близкия изток. Тя изглежда е забравила колко обидни са подобни изявления за милионите египтяни, които ненавиждат потисническото правителство на Мубарак и които обвиняват САЩ, че го подкрепят.
Новият държавен секретар предизвика подобно изумление и в Турция сред либералните поддръжници на свободата на печата, подложени на натиск от правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган. Според доклада на Държавния департамент „високопоставени правителствени служители, включително министър-председателят Ердоган, са направили през годината изявления, в които се отправя остра критика срещу фигури от печатния и медийния бизнес. Това се случва след публикации с информации за твърдения за корупция, свързани с управляващата партия“. Това беше доста меко казано. Всъщност правителството на Ердоган предприе грозна кампания срещу един от най-големите медийни конгломерати в Турция, като му наложи да плати на данъчните глоба от 500 милиона долара. Този ход беше сравнен с отношението към независимите медии в Русия.
Запитана от турски журналист какво е казала на Ердоган, когато той се оплакал от доклада на Държавния департамент, Клинтън отговори: „Ами, отвърнах му, че публикуваме такъв доклад всяка година. А аз напълно разбирам… че никой политик не обича, когато пресата го критикува. Като цяло мислим, че Турция е постигнала огромен напредък в свободата на словото, свободата на вероизповеданията и правата на човека и се гордеем с това“, заключи тя.
Всъщност, както констатира Държавният департамент, в Турция има отстъпление от свободата на словото. В Египет положението с правата на човека също се влошава, а не се подобрява. Като омаловажава тези факти, Клинтън прави лоша услуга на собственото си правителство и изпраща послание до управляващите по света, че правителството на САЩ няма да се отнася сериозно към техните злоупотреби.
По БТА