Извърши ли Израел военни престъпления в Газа?
През изминалата седмица започнаха да се трупат данни за извършени от Израел военни престъпления при 23-дневната операция в Газа. След като извършиха собствени разследвания, правозащитните организации „Амнести интернешънъл“ и „Хюмън райтс уоч“ призоваха за разследване и на ООН. Миналата седмица израелският вестник „Аарец“ публикува свидетелствата на израелски войници, които твърдят, че снайперист застрелял палестинка с двете й деца, а по заповед на ротен командир била убита възрастна жена.
Вчера лекари от „Хюмън райтс уоч“ обвиниха войниците, че не са осигурили специалната защита, която се полага на палестинските медицински екипи. Днес „Гардиън“ разпространи три видеоматериала, в които репортерът на вестника Кланси Часи разкрива доказателства, че Израел е използвал безпилотни самолети за обстрел на цивилни цели, отнемайки живота на най-малко 48 души. Той интервюира и трима палестински младежи, използвани от израелски войници като жив щит и твърди, че войниците са стреляли по санитари и болници.
Целта на всичко това изобщо не е оневиняването на „Хамас“ и други въоръжени групировки в Газа. Обстрелът на цивилни с произволно падащи ракети в Южен Израел също е военно престъпление, но вината не е симетрична. Израел разполага с оръжие, с което може да стреля с по-малко от метър отклонение от желаната цел. Безпилотните му самолети имат висококачествена оптика, с която може да се види цветът на пуловера, с който е облечена мишената, а и заснемат всичко преди и след всяка атака. Армията разполага със средства да обори тези твърдения, но не се чувства длъжна да го направи. Международно разследване трябва да има по простата причина, че трябва да се търси отговорност за извършеното.
Израел няма традиция да сътрудничи на международните разследвания за действията на армията си, но в два случая реагира на изявления. Тел Авив призна, че израелски танк е изстрелял два снаряда срещу жилището на говорещ иврит палестински лекар, чиито три дъщери бяха убити и чиято мъка покърти страната. Но въпреки това заключи, че действието било „обосновано“. Материалът от „Аарец“ стана причина за криминално разследване на военен юрист и за две необичайни изявления – на министъра на отбраната в оставка Ехуд Барак и на началник-щаба генерал Габи Ашкенази. И двамата възхвалиха „моралните“ действия на армията. Изгледите за пълно международно разследване на тези твърдения не са съвсем ясни.
Международният съд получи над 220 жалби от палестинската автономна власт, Арабската лига и палестинския министър на правосъдието. Дали съдът разполага с нужните правомощия, е друг въпрос. Ако не се постигне успех чрез Международния съд, то съществува и вариантът с ООН, чиито училища и складове се оказаха на прицел. Тази седмица генералният секретар на организацията Бан Ки-мун ще получи заключенията на закрита анкетна комисия. Тя обаче е с ограничени пълномощия – занимава се единствено с инцидентите с обекти на ООН. Случилото се при тях обаче е достатъчно ужасно, включително използването на снаряди с бял фосфор.
Пет са причините, поради които е необходимо международно разследване на израелската офанзива в Газа. Първо, конфликтът не е отминал. Той може да пламне отново в произволен момент при управлението на премиера Бенямин Нетаняху, който е решен да довърши започнатото. Второ, оценката на доказателствата показва, че не става дума за изолирани инциденти, а за ново и смъртоносно отхлабване на правилата за военни действия. Това става ясно от свидетелствата на войниците пред „Аарец“.
„По общо мнение, най-хубавото в Газа, казва израелски войник, е, че виждаш някого на пътя… Не е задължително той да носи оръжие, изобщо няма нужда да установяваш самоличността му, можеш просто да го застреляш“. Боевете в Газа се водеха на фона на музика, което навежда на мисълта, че животът на палестинските цивилни е без значение, съпоставен с този на израелските войници. Трето, Израел не е неподвластен на международното обществено мнение. Една тясна дясна коалиция, оглавена от Нетаняху, би била податлива на критики от страна на Барак Обама, който все още не е разкрил картите си. Четвърто, онова, което Израел върши или му се позволява да върши, пречи на опитите за установяване на върховенството на международното право при други конфликти, и пето – знаем до какво води бездействието – до нова война и в крайна сметка до трета интифада.
По БТА