Военни игри и репресии в Иран

Ирански революционни гвардейци. Снимка: миръронамерика

Иранската армия и Корпусът на гвардейците на ислямската революция организираха широкомащабни военновъздушни игри в опит да демонстрират способностите на страната за възпиране на фона на нарастващото напрежение между Техеран и Запада заради иранската ядрена програма, съобщи местната държавна телевизия. В неделя бяха излъчени кадри на самолети, пускащи бомби върху цели в пустинята, изстрелване на ракети и спускане на парашутисти от хеликоптери „Чинук“.

Преди това иранските лидери предупредиха, че всеки опит на Израел да унищожи иранските ядрени съоръжения ще предизвика военен отговор. „Ако врагът си опита късмета и изстреля ракета срещу Иран, нашите балистични ракети ще се прицелят в Тел Авив, още преди да се слегне прахът от нападението“, заяви Моджтаба Золнур, представител на иранския върховен водач аятолах Али Хаменей в Корпуса на гвардейците на ислямската революция пред Информационната агенция на Ислямската република (ИРНА).

Иран направи тази демонстрация на военна мощ, след като неговият представител в Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Али Асгар Солтание настоя Техеран да получи гаранции, че ще му бъде доставено ядрено гориво навреме за нуждите на изследователския реактор. В замяна на това Иран трябва да се съгласи на предложението на Запада да предостави част от своя уран за обогатяване в чужбина, отбелязва полуофициалната Информационна агенция на иранските студенти (ИСНА).

Съединените щати, Русия и Франция заявиха, че търпението им към Иран се изчерпва, тъй като Техеран все още не е дал официален отговор на предложението за замяна на голяма част от иранските запаси на нискообогатен уран срещу по-високообогатен, необходим на страната за медицински цели, например за лечение на рак. „Основният въпрос е как да получим гаранции за навременната доставка на горивото, от което Иран се нуждае“, заяви Солтание. „Готови сме да преговаряме с положителна нагласа, но поради липсата на доверие към Запада ние се нуждаем от тези гаранции“.

В предишни изказвания иранските лидери загатнаха, че може Иран по-скоро няма да се съгласи на споразумение. В неделя президентът Махмуд Ахмадинеджад замина на петдневна обиколка в Африка и Южна Америка, а междувременно бивш вицепрезидент беше осъден на шест години затвор във връзка с протестите след президентските избори през юни. Мохамад Али Абтахи, духовник и блогър, популярен в реформисткото движение в Иран, беше временно освободен под гаранция от 700 000 долара, съобщи ИРНА, като се позова на техеранския прокурор Абас Джафари Даулатабади.

Абтахи, който е остър критик на управлението на Ахмадинеджад, направи признания по телевизията, след като беше арестуван през юни. Той пускаше нови съобщения в блога си от затвора. В тях нарича разпитващия го офицер „моя приятел“ и отрича да е участвал в протестното движение след изборите, които официално завършиха с убедителна победа на Ахмадинеджад, но опозицията твърди, че резултатите са подправени. Съпругата на Абтахи Фаниме Мусавинеджад заяви в интервю в неделя, че съпругът й е споделил, че е направил признанията под принуда. Тогава тя все още очакваше той да се прибере от затвора. „Те вселиха страх в сърцата ни. Мога само да се надявам, че той наистина ще се прибере днес“, каза тя.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.