Военни игри и репресии в Иран
Иранската армия и Корпусът на гвардейците на ислямската революция организираха широкомащабни военновъздушни игри в опит да демонстрират способностите на страната за възпиране на фона на нарастващото напрежение между Техеран и Запада заради иранската ядрена програма, съобщи местната държавна телевизия. В неделя бяха излъчени кадри на самолети, пускащи бомби върху цели в пустинята, изстрелване на ракети и спускане на парашутисти от хеликоптери „Чинук“.
Преди това иранските лидери предупредиха, че всеки опит на Израел да унищожи иранските ядрени съоръжения ще предизвика военен отговор. „Ако врагът си опита късмета и изстреля ракета срещу Иран, нашите балистични ракети ще се прицелят в Тел Авив, още преди да се слегне прахът от нападението“, заяви Моджтаба Золнур, представител на иранския върховен водач аятолах Али Хаменей в Корпуса на гвардейците на ислямската революция пред Информационната агенция на Ислямската република (ИРНА).
Иран направи тази демонстрация на военна мощ, след като неговият представител в Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Али Асгар Солтание настоя Техеран да получи гаранции, че ще му бъде доставено ядрено гориво навреме за нуждите на изследователския реактор. В замяна на това Иран трябва да се съгласи на предложението на Запада да предостави част от своя уран за обогатяване в чужбина, отбелязва полуофициалната Информационна агенция на иранските студенти (ИСНА).
Съединените щати, Русия и Франция заявиха, че търпението им към Иран се изчерпва, тъй като Техеран все още не е дал официален отговор на предложението за замяна на голяма част от иранските запаси на нискообогатен уран срещу по-високообогатен, необходим на страната за медицински цели, например за лечение на рак. „Основният въпрос е как да получим гаранции за навременната доставка на горивото, от което Иран се нуждае“, заяви Солтание. „Готови сме да преговаряме с положителна нагласа, но поради липсата на доверие към Запада ние се нуждаем от тези гаранции“.
В предишни изказвания иранските лидери загатнаха, че може Иран по-скоро няма да се съгласи на споразумение. В неделя президентът Махмуд Ахмадинеджад замина на петдневна обиколка в Африка и Южна Америка, а междувременно бивш вицепрезидент беше осъден на шест години затвор във връзка с протестите след президентските избори през юни. Мохамад Али Абтахи, духовник и блогър, популярен в реформисткото движение в Иран, беше временно освободен под гаранция от 700 000 долара, съобщи ИРНА, като се позова на техеранския прокурор Абас Джафари Даулатабади.
Абтахи, който е остър критик на управлението на Ахмадинеджад, направи признания по телевизията, след като беше арестуван през юни. Той пускаше нови съобщения в блога си от затвора. В тях нарича разпитващия го офицер „моя приятел“ и отрича да е участвал в протестното движение след изборите, които официално завършиха с убедителна победа на Ахмадинеджад, но опозицията твърди, че резултатите са подправени. Съпругата на Абтахи Фаниме Мусавинеджад заяви в интервю в неделя, че съпругът й е споделил, че е направил признанията под принуда. Тогава тя все още очакваше той да се прибере от затвора. „Те вселиха страх в сърцата ни. Мога само да се надявам, че той наистина ще се прибере днес“, каза тя.
По БТА