УЕФА пое риск с Евро 2012 в Полша и Украйна

Президентът на Полската футболна асоциация Михал Листкевич и неговият украински колега Григори Суркис са вдигнали купата на УЕФА, след като Полша и Украйна бяха избрани в Кардиф, Уелс, за домакини на Европейския шампионат по футбол 2012 г. На 18 април т. г. Снимка: Ройтерс

В Полша и Украйна празненствата по случай спечелването на домакинството на Евро 2012 все още продължават, но пред тях стои почти непосилна задача да приведат в ред своите стадиони, транспорт и хотели, а също и да ограничат хулиганските изстъпления и корупцията, които заливат местния футбол.

Организаторите вече обещават, че ще запретнат ръкави, за да осигурят успеха на най-големия континентален спортен турнир, след като сензационно се пребориха с фаворита Италия и съвместната кандидатура на Хърватска и Унгария.

Преди шока от 18 април поляци и украинци не си правиха труда да успокояват скептиците. Полският президент Лех Кашински и украинският му колега Виктор Юшченко пътуваха до Кардиф, където заседаваше Изпълкома на УЕФА, за да помогнат в решителната фаза. След като страстите се поуспокоиха, Кашински заяви: “Не бива да забравяме, че ни предстои изключително тежка задача, но това е отлична новина за Полша. Ще се построят нови стадиони във Варшава, Гданск, Вроцлав и Познан, а това не може да не е положително. Пет години са достатъчно дълъг срок и вярвам, че с подкрепата на местната власт ще успеем”.

Дори поотделно Полша и Украйна досега не са били домакини на голям футболен форум. Полските власти вече обявиха, че са предвидени 26 милиарда евро, част от тях от ЕС, за изграждане на нужната инфраструктура. В момента фенът трябва да пропътува от Гданск (Северна Полша) до Донецк (Източна Украйна) около 2000 километра. Това ще му отнеме 22 часа, без да броим продължителното чакане на границата, около която пътищата са само с една лента. Нещо повече – само 23 километра от целия път са по магистрала.

След падането на комунизма през 1989 г. и особено след влизането на Полша в ЕС през 2004 г. в страната влизат много чуждестранни инвестиции, но и ден-днешен тук не е построена магистрална мрежа, която да свързва големите градове. А ситуацията в Украйна е още по-тежка.

Пътуването с влак отнема още повече време – от Гданск до Донецк се минава за 43 часа. Тъй като в този сектор няма инвестиции, твърде опасно е да се използват високоскоростни влакове по старите линии. Докато евтините самолетни компании не спират да превозват поляците до Западна Европа и обратно, все още такива няма до съседна Украйна.

Извън големите градове, особено в бившата съветска република, добър хотел трудно ще намерите. А и легловата база изобщо не е достатъчна, за да поеме десетките хиляди фенове, журналисти и официални лица, които се очакват.

Освен всичко друго голямата болест на полския футбол са хулиганите. По време на миналогодишното световно първенство в съседна Германия имаше мащабна полицейска акция и в двете страни, която не допусна да се случат безредици.

Компютърно изображение на стадиона, който ще бъде построен във Вроцлав, югозападна Полша, за Европейския шампионат по футбол 2012 г. Снимка: Ройтерс

В Украйна пък посолствата постоянно предупреждават своите граждани, че има риск да бъдат нападнати от скинхедс. Ултрадесните са на мода и в Полша.

Макар че Украйна сега е въвлечена в политическа криза и е разделена между привържениците на президента и премиера, двете страни са обединени поне за каузата Евро 2012. В четирите украински града, които трябва да бъдат домакини, вече започна трескава работа по подобряване състоянието на съоръженията. От Киев добавиха, че 86 000-ия олимпийски стадион ще бъде напълно обновен.

Каквито и да са проблемите в момента обаче, решението на УЕФА ще има положително влияние не само върху двете бивши комунистически държави. Най-малкото това даде надежди на много малки страни, че могат сами или с някой друг да си върнат загубеното място на европейската футболна карта.

През последните два месеца от УЕФА дадоха няколко сигнала, че Италия не е сигурен победител при вота. През 1960 г. британският премиер Харолд Макмилиън каза в една от своите речи: “Вятърът на промяната духа из целия континент. Дали ни харесва или не, нарастването на националното съзнание е политически факт”.

Тези думи до голяма степен отразяват и ситуацията в европейския футбол днес, без значение дали големите нации са доволни. Те просто трябва да свикнат.

Човекът, който донесе бурята, е новият президент на УЕФА Мишел Платини, макар че хората, избрали домакина на Евро 2012, отричат прякото влияние на френската легенда. Това, което не подлежи на съмнение, е, че откакто стана шеф, Платини гледа все повече на Изток, отколкото към старата си къща в Торино. Да не забравяме и, че той има италиански корени и направи име в “Ювентус”.

За новия бос е важно да има равнопоставеност в европейския футбол. От известно време насам той обича да дава като негативен пример невъзможността на феновете в Полша, Чехия и Румъния да гледат големите звезди от Шампионската лига, защото техните първенци не се класират директно за груповата фаза на турнира. Платини иска да промени тази ситуация, като отвори най-елитния евротурнир за шампионите от малките страни. УЕФА скоро ще разглежда тази промяна, но каквото и да реши, едва ли ще е такъв риск, какъвто бе предприет с Евро 2012.

Холандецът Лео Беенхакер, който в момента е начело на полския национален тим, е сред малцината доволни. “Защо да го дават пак на Италия? – попита той. – Та те спечелиха всичко, те имат всичко. УЕФА постъпи правилно и аз съм сигурен, че първенството ще има невероятен успех”.

Колкото и магистрали, летища, пътища, жп линии и хотели да има да се построяват, проектът е толкова мащабен, че нито Полша, нито Украйна, нито УЕФА ще позволят да пропадне.

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.