Цитат в десетката: Дейвид Рени от сп. „Икономист“ за Борисов и провала на Желева
Из интервюто на Дейвид Рени от сп. „Икономист“ пред в. „Дневник“:
Хората винаги са били малко озадачени от Борисов, защото, ако си затворите очите и послушате какво казва, звучи като идеалния реформист. Освен това той обеща да стори всичко, което Брюксел искаше. Но отворите ли си очите и погледнете антуража, популистките му изявления и назначените от него хора – ще ви се стори много подобен на тази България, която хората не харесват. Никой не твърди, че не е почтен човек – но все пак има нещо около бившия бодигард и полицейски шеф, който пуши пури и познава определени бизнесмени.
Това е, което хората тук не харесват – те нямат доверие на популистките политици. Той назначи Желева, след като отдавна беше очевидно – слуховете кръжаха от месеци, че ако има кандидат в опасност, това е българският. Вероятно щеше да е много по-умно, ако беше изпратил друг. Но сега ние се занимаваме с политика и трагедията е, че в Европарламента не можеш да успееш да се провалиш по собствени заслуги, а по политически причини. Желева мощно беше защитена от ЕНП и от нейното консервативно крило, защото те не могат да допуснат един от техните да бъде атакуван, без да има контраатака и срещу социалистите.
Освен това тя е вицепрезидент на ЕНП, а ГЕРБ е протеже на германските християндемократи, така че един вид, ако атакуваш Желева, атакуваш и всички тези интереси.
Бих искал да ви кажа, че е била оценявана по отговорите си за хуманитарната помощ, но вероятно това е най-маловажният критерий. Истината е, че отговорите й бяха ужасни. Тя не беше подготвена, не знаеше съществени неща от ресора си. Можеш да се измъкнеш и без познания, ако си по-умен – извиняваш се, обещаваш да имаш отговор другия път. Вместо това Желева беше арогантна и това ни най-малко не й помогна.
… Желева също носи вина за случилото се, защото знаеше, че това ще се случи – просто не е достатъчно да кажеш: елате с мен в България да видите, че няма нищо нередно. От нея зависеше да докаже, че е подходящ кандидат. Но представянето й не беше добро, а изслушването вървеше хаотично.
За Желева отрано се говореше като за най-слабия кандидат. Но никой не знаеше нищо за нея, така че въпросът не беше личен. За либералите и зелените това беше идеално, защото отпуши битка между ЕНП и социалистите. Целта на либералите и зелените беше битка, а не атака срещу Желева. Но ако тя се беше представила добре, нямаше сега да има главоболия. Ако беше по-умна, щеше да се подготви много по-внимателно.
Тя каза, че не иска да говори за финансовите си интереси, а за задачите си като еврокомисар. Ако в следващите 2 часа действително беше показала професионални знания и добра подготовка по темата за хуманитарната помощ, щеше да бъде в силна позиция. Но слабата й подготовка и нейната надменност създадоха впечатление за местен големец, изпратен в Брюксел да говори пред тези малки хора, осмеляващи се да го разпитват.
В момента вестниците из цяла Европа са пълни със статии за наистина лошия български кандидат, повдигащи въпроси за неговата почтеност. Това не е добре за България.
Виж целия текст тук.