Какво постигна НАТО с мощния удар в Афганистан?
Предприетото през уикенда в провинция Хелманд най-голямо за осемгодишната война в Афганистан настъпление представлява ключова проверка за стратегията на президента Барак Обама за повече войници, повече цивилни и повече пари, пише в. „Вашингтон пост“.
Признавайки минали грешки, правителствени представители акцентираха върху това, че за първи път афганистанските войници са по-многобройни от силите на САЩ и НАТО, с които се бият рамо до рамо. За разлика от предишните офанзиви, при които отвоюваната от талибаните територия по-късно биваше изоставяна, сега войските смятат да прочистят убежището на бунтовниците Марджа и да останат там толкова дълго, колкото е нужно за установяване на действащи местна система за сигурност и правителство, отбелязва вестникът.
Голям брой афганистански и чуждестранни цивилни са мобилизирани да пристигнат в района след края на сраженията, подготвени за прилагане са и финансово обезпечени проекти за развитие. Това е първата мащабна операция, при която искаме да покажем на дело – успешно, надявам се – новите елементи в стратегията ни, съчетаващи не само операции, свързани със сигурността, но и икономически реформи и добро управление на местно и регионално равнище с възможно най-голямо афганистанско участие, заяви цитиран от „Вашингтон пост“ съветникът по сигурността на Обама, генерал Джеймс Джоунс.
При операцията на НАТО в Афганистан е заложено бъдещето на страната, пише британският в. „Индипендънт“. Операция „Мущарак“, целяща да отнеме от талибаните възлов район в провинция Хелманд, вече започна с пълна сила. Британските войски тръгнаха от север, американците започнаха настъпление в южната част, присъединиха се и другите членове на международната коалиция, а за първи път в толкова широка акция се включиха и представители на разрастващата се афганистанска армия, посочва всекидневникът.
Внушителното медийно отразяване на развитието на операцията със сигурност цели изпращането на послания до различни аудитории. То трябва да убеди все по-скептичните американци и британци, че съюзническото присъствие в Афганистан има ясно дефинирана цел, която може да бъде постигната. Същото послание трябва да достигне и афганстанците, но то трябва да ги убеди също, че силите на НАТО са способни не само да спечелят, но и да задържат тази територия, която после да предадат на самите афганистанци, които да я управляват и пазят.
Посланието е адресирано, разбира се и до талибаните и цивилното местно население, които са предупредени за бойните действия и така имат шанс да напуснат или да се откажат от бунта и да минат в другия лагер. Ще минат не дни, а седмици преди резултатите от операцията да станат видими, така че на съобщенията за бърз и лесен успех трябва да се гледа крайно предпазливо, допълва „Индипендънт“.
Трудно е да се има доверие на генерал, който се поставя високо, откъдето е очевидно, че лесно може да падне. Сред многото безсмислици, изречени по повод прехвалената офанзива срещу укрепения град Марджа в Хелманд, бе и изявлението на американския командващ войските на НАТО и САЩ в Афганистан ген. Стенли Маккристъл, че афганистанското правителство е напълно готово да се задейства в новоосвободените райони, „изскачайки като от магическа кутия“, пише в редакционна статия в. „Гардиън“.
Армията, която раздава готови храни в кутии, сега предлага нов продукт, наречен правителство, готово да управлява – трябва само да добавите вода. Ако подобно нещо съществува, то би имало неограничен потенциал на световния пазар на банкрутиралите държави, отбелязва иронично изданието.
По БТА