100-те дни на Янукович – Back in УССР
Експертите и аналитиците дават различни оценки за 100-те дни от президентството на украинския лидер Виктор Янукович, които се навършват днес. Едни виждат в сегашните процеси в Украйна триумф на кремълската политика и на проруските сили, други – ликвидация на украинския държавен суверенитет. Всички обаче споделят мнението, че за три месеца и нещо в страната са настъпили радикални промени, посочва „Московский комсомолец“.
Украйна от времето на предишните президенти Кравчук, Кучма и Юшченко вече не съществува. Има независима държава, която странно напомня Украинската съветска социалистическа република, твърди всекидневникът под заглавие „Back in УССР“. „Неслучайно сред несъмнените хуманитарно-символични постижения от изминалите 100 дни се нареди паметникът на Сталин, издигнат в Запорожието“.
Янукович, открито проявявал неведнъж симпатии към днешната политическа система в Русия“, вече е взел от нея всичко най-добро според самия него – „монополизма на върховната власт, механизмите за маргинализиране на опозицията, идеята за изграждане на „властова вертикала“ от съпартийци (…), желание да „опитоми“ съдилищата, да ограничи свободата на митингите и събиранията“ и т. н.
Оставил е обаче без внимание разните „празни работи“, както се изразяват в неговата Партия на регионите – руската модернизация, технополисите, високите технологии и иновационното развитие. Днес в Украйна за тях не говорят нито властта, нито остатъците от опозицията. Украйна на Янукович изгуби предимствата на предишната политическа система, но още не е придобила нито беларуската социална политика, нито руската воля за модернизация, обобщава изданието, според което от това печелят основно „украинските олигарси“.
На мнозина в Русия естествено е симпатична културно-езиковата политика на Янукович, която разширява употребата на руския език в Украйна, а също и изявленията на Киев, че страната вече не се стреми към членство в НАТО. Последното обаче е продажба на въздух в луксозен амбалаж, превързан с панделка и Украйна би могла също тъй шумно да заяви, че се отказва да претендира за колониални владения на Луната.
Защото въпросът за влизане в НАТО бездруго отдавна е свален от дневния ред на Украйна – няма нито подкрепа за членството сред населението, нито желание от страна на натовското ръководство, нито средства за модернизация на украинската армия и военопромишления комплекс.
В обръщение към народа Янукович оцени като своя заслуга сближаването с Москва, успешното решаване на проблема с излишно високите цени, плащани за руския газ, и укрепването на властовата вертикала в Украйна. Според опонентите на президента обаче тези негови постижения всъщност са фатални грешки, пише „Комерсант“.
Сегашните събития в Украйна са заплаха за всеки неин гражданин, а също и за независимостта и суверенитета на държавата, цитира всекидневникът бившия премиер Юлия Тимошенко. Тя e разговаряла с представители на Комисията по мониторинг на ПАСЕ и e предупредила, че в Украйна „се създава хуманитарна катастрофа“. Бившият министър на отбраната Анатолий Гриценко пък нарекъл „немъдър и недалновиден“ одобрения вчера на първо четене законопроект, който затвърждава необвързаността на Украйна с военни блокове. Киевски политолог съзира в ситуацията „авторитарни тенденции“ и „много бърз преход към фактически президентска република“ в Украйна.
Експертите смятат успехите на новия управляващ екип за скромни и нестабилни. Сега и гражданите на Украйна, и външните й партньори очакват от Киев икономически решения, чиято линия ще определи и бъдещето на страната, и рейтинга на президента, коментира „Независимая газета“.
В момента украинците обсъждат най-активно замисляната крайно непопулярна реформа на пенсионната система – властите се канят постепенно да вдигнат възрастта за пенсия и да намалят тавана. Изобщо реформите в редица области будят не толкова надежди, колкото страхове в украинското общество.
Тази година впрочем в Украйна не се очакват никакви радикални реформи. Злите езици твърдят, че Киев не разполага с необходимите ресурси, защото екипът на Янукович наистина не успя да се разбере за сътрудничество с международните финансови организации.
Преди около месец украинският кабинет съобщи, че смята да договори с МВФ нов кредит за около 19 милиарда долара. Фондът обаче зае изчаквателна позиция, за да проучи най-напред програмните документи на новата власт в Украйна. В този контекст очакваното през юни решение на МВФ ще стане своеобразна оценка за степента на доверие към Виктор Янукович.
По БТА