Британският премиер в САЩ – от специални отношения до ритуал без съдържание
Дейвид Камерън се надява, че първата му визита във Вашингтон като британски премиер ще демонстрира процъфтяващото му приятелство с президента Барак Обама, но тя може да се окаже помрачена от проблемите на „Бритиш петролиъм“.
Вината на Би Пи за петролното замърсяване в Мексиканския залив и спекулациите за евентуална роля на британската петролна компания за освобождаването от шотландски затвор на атентатора от Локърби усложни двустранните отношения в навечерието на визитата.
От канцеларията на Камерън се опитаха да омаловажат проблемите, като заявиха по-конкретно, че въпросът защо бе позволено на неизлечимо болния от рак либиец, осъден за взривяването на самолета на ПанАм през 1988 г., да се върне в родината си, наистина може да бъде повдигнат на разговорите, но не е от първостепенно значение.
Говорител на Камерън отбеляза, че в центъра на вниманието ще бъдат големите проблеми, по които двете страни имат общи интереси: Афганистан, глобалната икономика и Близкия изток, пише Ройтерс.
В Сената на САЩ сега се повдига въпросът за ролята, която е изиграла „Бритиш петролиъм“ при освобождаването на либиеца Абделбасет ал Меграхи. Той излежаваше доживотна присъда в шотландски затвор по обвинение, че организирал взривяването на самолет на Пан Ам над шотландското селище Локърби. В САЩ се твърди, че БП е лобирала за предсрочното му освобождаване, за да си осигури договор за добив на нефт в Либия.
В. „Гардиън“ пише, че тази визита е ритуална и се извършва по традиция от всеки новоизбран британски премиер, но отдавна е изгубила съдържателната си страна. Специалните отношения със САЩ, които са толкова ценни за Лондон, залязват в момент, когато войната в Афганистан е в заключителен етап, отбелязва вестникът.
За Вашингтон Великобритания отдавна вече не е предмостие в Европа. За президента на САЩ отношенията с ЕС като цяло са далеч по-важни от тези с Лондон. Нещата биха могли да са далеч по-зле, пише в. „Вашингтон пост“. Представете си, че БП беше държавна петролна компания. Вместо да обсъждаме въпроса с некомпетентен изпълнителен директор, щяхме да го обсъждаме с протекционистки настроен премиер.
По отношение на БП това е само хипотетична ситуация. Има обаче много държавни компании, които сондират за петрол в американски и чужди води. Следващият петролен разлив може да е нещо повече от икономическа и екологична криза. Той би могъл да е дипломатическа криза, отбелязва вестникът.
Петролният разлив на БП и без това породи напрежение между САЩ и Великобритания. Президентът Обама бе обвинен от британски медии и официални лица в ксенофобия, водене на кампания на омраза и по-общо критики срещу британците. Британският премиер Дейвид Камерън е критикуван, че не заема по-твърда позиция в защита на БП. В момент, когато според някои е дошъл краят на „специалните отношения“, караница около БП не е това, от което се нуждае приятелството, пише „Вашингтон пост“.
В навечерието на срещата в Белия дом с президента Обама премиерът Дейвид Камерън се намеси в скандала с предполагаемото лобиране от БП за споразумение между Великобритания и Либия за трансфер на затворници с думите, че смята освобождаването на осъдения атентатор от Локърби от шотландски затвор миналата година за напълно и изцяло погрешно, пише „Ню Йорк таймс“.
Бритиш петролиъм потвърди по-рано, че е лобирала пред правителството на лейбъристите за трансфера на затворници, защото имала опасения, че забавянето на решение по този въпрос ще навреди на нейната сделка с Либия за офшорни сондажи. Тя обаче отрича да е била замесена в разговори за свободата на либиеца.
Британският „Таймс“ пише на първа страница, че Камерън ще срещне гнева на Обама заради „споразумението“ на Бритиш петролиъм с Либия. Белият дом предупреди, че президентът Обама ще повдигне въпроса за т.нар. сделка „петрол срещу тероризъм“ на разговорите с премиера. Според „Индипендънт“ с пристигането на Камерън в САЩ Вашингтон обявява примирие с Бритиш петролиъм поне за момента. Скандалът заради петролния разлив не показва признаци на утихване, въпреки че БП обяви миналата седмица, че е овладяла изтичането на петрол в залива.
Вчера американските власти казаха на компанията, че й позволяват да задържи за четвърти ден експерименталната запушалка върху взривилия се кладенец въпреки сигнали за изтичане. Това удължаване е знак за прекратяване, поне засега, на очевидните разногласия между компанията и адмирала от запаса Тад Алън от Бреговата охрана, който ръководи действията на федералното правителство, по въпроса колко надежден е куполът за обуздаване на тримесечното бедствие.
„Дейли телеграф“ съобщава, че Камерън е отстъпил и се е съгласил да се срещне с американски сенатори, които искат да обсъдят с него предполагаемата роля на БП за освобождаването на Меграхи. Първоначално Камерън отказа да се срещне със сенаторите от Ню Йорк и Ню Джърси, откъдето са много от жертвите в самолета на Пан Ам, взривен над Локърби.
След пристигането на премиера във Вашингтон обаче сътрудници от Даунинг стрийт обявиха, че Камерън е намерил време в програмата си за среща със сенаторите. Американските законодатели настояват да се извърши разследване дали БП е замесена в освобождаването на либийския атентатор.
Сагата с петролното замърсяване и опасенията, че САЩ са се дистанцирали от подхода на Европа към икономическата политика във важен момент за световното възстановяване, ще подложат на проверка дипломатическите способности на Камерън, коментира Ройтерс. Британските лидери отдавна се гордеят със „специални отношения“ със САЩ, които помогнаха на по-малката страна да играе по-важна роля на международната сцена. Камерън, който е отявлен почитател на американския начин на живот, едва ли ще се различава от предшествениците си.
Крехкото му коалиционно правителство е наясно, че Великобритания трябва да изгради и други специални отношения, за да запази влиянието си и да помогне за възстановяването на икономиката от 18-месечната рецесия. „Смятам, че това правителство внимава да не бъде възприето като пионка на Америка или че автоматично й се подчинява“, заяви Робин Ниблет, директор на мозъчния тръст „Чатъм Хаус“.
По БТА